

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Yrityslähestymiskielto suojelemaan kaupan alan työntekijöitä vaarallisilta asiakkailta – oikeusministeri Leena Meri: ”Työpaikoilla tulee olla turvallista”
Hallitusohjelman mukaan otetaan käyttöön niin sanottu yrityslähestymiskielto yritys- ja työturvallisuuden parantamiseksi, mikä mahdollistaa yrityksille lähestymiskiellon hakemisen toistuvaa uhkaa tai häiriötä aiheuttavaa henkilöä kohtaan.
Oikeusministeriön tänään julkaistussa esiselvityksessä tarkastellaan yrityslähestymiskieltoon liittyvän lainsäädännön nykytilannetta ja arvioidaan uusia keinoja hallitusohjelman tavoitteiden toteuttamiseksi.
Lainsäädäntö tarjoaa monia keinoja estää uhkaa ja häiriötä aiheuttavien henkilöiden pääsy yrityksen tiloihin. Seuraavaksi oikeusministeriössä valmistellaan viranomaiselle, kuten tuomioistuimelle tai syyttäjälle, mahdollisuutta määrätä kaupan alalle yrityslähestymiskielto, sekä selvennetään rikoslainsäädäntöä.
– Työpaikoilla tulee olla turvallista. Nyt valmisteltava yrityslähestymiskielto tulee olemaan uusi työkalu kaupan alan työnantajille osana laajempaa keinovalikoimaa työntekijöiden suojelemiseksi. Työturvallisuuteen on panostettava niin, ettei kenenkään tarvitse kohdata väkivaltaa tai sen uhkaa työssä, oikeusministeri Leena Meri toteaa.
Lähestymiskielto voimassa jo Ruotsissa
Yrityslähestymiskieltoon liittyvän lainsäädännön muutostarpeiden arviointi ja valmistelu jatkuu oikeusministeriössä virkatyönä. Työn tueksi asetetaan seurantaryhmä, johon kutsutaan edustajia muun muassa tuomioistuinlaitoksesta, poliisista, Suomen Yrittäjistä ja Kaupan liitosta.
– Julkaistussa esiselvityksessä on arvioitu pääasiassa kahta keinoa hallitusohjelman kirjausten toteuttamiseksi: rikoslakiin perustuvan sekä viranomaisen määräämän yrityslähestymiskiellon säätämistä. Lisäksi selvityksessä on tutkittu Ruotsin yrityslähestymiskieltolakia ja sen toimivuutta, oikeusministeriön tiedotteessa todetaan.
Hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle ensi vuoden aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yrityslähestymiskielto kaupan ala työnantajat lainsäädäntö työntekijät Oikeusministeriö Leena Meri Turvallisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään

Hallitus torjuu järjestäytynyttä rikollisuutta laajalla strategialla – oikeusministeri Leena Meri: ”Suomesta ei tule rikollisten turvasatamaa”
- Hallitus pitää järjestäytynyttä rikollisuutta vakavana uhkana Suomen turvallisuudelle ja lailliselle yhteiskuntajärjestykselle, ja siksi ilmiötä torjutaan kaikin keinoin, oikeusministeri Leena Meri sanoo. Hän esitteli tänään hallituksen järjestäytyneen rikollisuuden torjunnan uuden strategian ja toimenpideohjelman. Strategiaan liittyviä toimenpiteitä on yhteensä 21, ja ne jakautuvat eri ministeriöille ja viranomaisille.

Vasemmisto-oppositio vastusti eduskunnassa ensikertalaisuussäännöksen korjaamista – oikeusministeri Leena Meri moittii demareita selkärangan puutteesta
Oikeusministeri Leena Meren johdolla tällä hallituskaudella Suomen kriminaalipolitiikkaa on uudistettu ja oikeudenhoidon edellytyksiä vahvistettu määrätietoisella tavalla. - Meillä on noin 180 hallitusohjelmakirjausta oikeusministeriön vastuulla, joista noin 120 lakihanketta, eli kiirettä pitää. Suurimpia syitä tälle on se, että edelliset hallitukset eivät ole esimerkiksi kriminaalipolitiikalle tehneet yhtään mitään, Meri sanoo.

Oikeusministeri Leena Meri: Hallitus puuttuu nuorisorikollisuuteen ja parantaa vankiloiden turvallisuutta
Hallitus esittää vuoden 2025 talousarvioesityksessä oikeusministeriön hallinnonalalle määrärahoja kaikkiaan 1,2 miljardia euroa. Kokonaismäärärahan taso on 26 miljoonaa euroa enemmän kuin tämän vuoden varsinaisessa talousarviossa, kun vuosittain vaihtelevia vaalimenoja ei huomioida. Lisärahoitusta varattiin muun muassa vankiloiden turvatekniikkaan.

Rangaistukset kovenevat – oikeusministeri Meri: ”Linjamme mukaista”

Oikeusministeri Leena Meri etäyhteyksien käytöstä oikeudenkäynneissä: Etäyhteydet lisäisivät turvallisuutta ja ehkäisisivät käsittelyjen venymistä
Viikon suosituimmat

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Ukrainassa on meneillään Euroopan suurin mineraalivarkaus – Venäjä varastaa arvometallit miehittämiltään alueilta kiinalaisten avustuksella
Ukraina neuvottelee jälleen Yhdysvaltain kanssa mineraalivarantojensa hyödyntämisestä. Samaan aikaan Venäjä kiihdyttää valtaamiensa alueiden liittämistä itseensä ja ryöstää Ukrainan luonnonrikkauksia täyttä päätä. Apuna häärii monikasvoinen Kiina.

Keskusta ja SDP karsivat terveyspalveluita kovalla kädellä Keski-Suomessa – ”Demarit olivat valmiita vielä rajumpiin palveluverkoston leikkauksiin”
Julkisten terveyspalveluiden saatavuus huolestuttaa kansalaisia eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Keski-Suomen hyvinvointialueella palveluita karsitaan SDP:n ja keskustan johdolla rajusti.

Taikaseinäsosialismi on edennyt Suomessa pisteeseen, jossa kaikki eivät enää ymmärrä eroa työstä saatavan palkan ja sosiaalietuuksien välillä – Purralta suorat sanat
Valtionvarainministeri Riikka Purra oudoksuu ajattelua, jossa puolueet kilpailevat rahan tuhlaamisesta eivätkä sen ansaitsemisesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää