

PS ARKISTO
Ylen paljastusjuttu vammaisten kohtelusta tyrmistyttää – Rantanen: ”Miten tähän tilanteeseen on tultu?”
Ylen MOT selvitti Mehiläisen omistamassa asumispalveluyksikössä olleita vakavia epäkohtia. Hämeenlinnalaisessa Onnikoti Omenapuussa alaikäistä asukasta oli pahoinpidelty ja sidottu laittomasti omatekoisilla sitomisvälineillä. Perussuomalainen vammaisten asioita esillä pitänyt kansanedustaja Mari Rantanen on tyrmistynyt autistisen pojan kohtelusta.
– On aivan pöyristyttävää, miten Omenapuussa rajoittamistoimenpiteitä on tehty asukkaille täysin mielivaltaisesti ja epäinhimillisillä keinoilla. Valvonta on ollut aivan puutteellista ja uskon, että tämä on vain jäävuoren huippu. Vammaisten oikeuksien laiminlyöntejä paljastuu jatkuvalla syötöllä, Rantanen kertoo viitaten kahden viikon takaiseen uutisointiin.
Vammaisten hoidossa ei ole hoitajamitoitusta
MOT:n haastateltavien mukaan Onnikoti Omenapuu on ottanut vaikeahoitoisia asukkaita, sillä heistä on maksettu suurempaa korvausta. Yksikössä ei kuitenkaan ole ollut riittävää työvoimaa.
– Monesti käy näin, kun ostetaan halvimmalta tarjoajalta. Yksityinen nostaa voiton siitä marginaalista, mikä työvoimakustannuksissa säästetään. Vammaisten hoidossa ei ole hoitajamitoitusta, mikä mahdollistaa tämänkaltaisen epäeettisen voitontavoittelun, Rantanen kuvaa.
Nämäkin ihmiset ovat jonkun lapsia
Rantanen ihmettelee, miten varakkaaksi sanotussa Suomessa vammaisten asiat ovat tällaisella tolalla.
– Miten tähän tilanteeseen on tultu, että emme kykene huolehtimaan näin pienestä väestönosasta asiallisesti? Milloin puolustuskyvyttömien asiat tulevat keskiöön? Vammaisten hoiva-ala on sellainen villi länsi, johon ei pystytä puuttumaan yksiköiden omavalvonnalla. Valtiovallan tulisi puuttua tilanteeseen lainsäädännöllä. Nämäkin ihmiset ovat aina jonkun lapsia, Rantanen muistuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työvoimakustannukset vammaisten oikeudet Onnikoti Omenapuu MOT vammaisasumispalvelu Mehiläinen autismi omavalvonta hoiva-ala hoitajamitoitus vammaiset Mari Rantanen Yle
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen ja Ronkainen järkyttyivät maahanmuuttajataustaisen yöhoitajan tekemästä törkeästä raiskauksesta – “Puolustuskyvyttömien potilaiden turvallisuutta parannettava”

Vanhusten ja vammaisten hoidon ongelmat jatkuvat – tytär huolestui äitinsä ravinnon saannin ja lääkejakelun puutteista: “Ei ole ehditty ruokkia””

Ulkomaiset vammaisperheet ovat Ruotsissa hoivayrityksille kauppatavaraa voiton maksimoimiseksi

Koponen vaatii hallitusta vapauttamaan kommunikointivammaiset voimavaralinjauksesta: “Laki loukkaa kommunikointivammaisten perusoikeuksia”

Hoivayksiköiden karmeat väärinkäytökset loppuvat vain lakimuutoksella – Koponen: Valtion on pidettävä huolta heikoimmista

Tynkkyseltä lakialoite vammaisasiavaltuutetun viran perustamiseksi: Vammaisten oikeuksien toteutuminen vaatii riittävästi asiantuntemusta ja resursseja

Rikosrekisteriotteen selvittäminen myös vammaisten henkilöiden henkilökohtaisilta avustajilta saatiin lakiin – Juvonen tyytyväinen toimenpidealoitteensa läpimenoon
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Joko ylikorostunut tulonjakopolitiikka tuhosi järkevän taloudenpidon Suomessa? – ”Ne, jotka kiivaimmin vaativat verotuksen kiristämistä, ovat niitä, jotka eivät itse maksa veroja”
Ylikorostunut tulojako ensin -ajattelu on osin jo tuhonnut poliittisen debatin Suomessa, ja samalla se estää monia sinällään järkeviä talouspoliittisia toimia, emeritusprofessori Matti Virén kirjoittaa ajatuspaja Suomen Perustan uudessa julkaisussa.