Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ylen gallup: SDP:n kannatus jatkaa laskuaan – perussuomalaiset hurjassa nousussa

09.02.2024 |15:25

Ylen tuore gallup paljastaa, ettei pääoppositiopuolue SDP ole pystynyt edes ay-liikkeen tulituella pitämään kannatustaan, joka on laskusuunnassa jo kolmatta kuukautta.

Sen sijaan hallituspuolue perussuomalaiset on nostanut kannatustaan reippaasti: Ylen tuoreimman gallupin mukaan nousua jo kuukauden takaiseen kyselyyn peräti 2,4 prosenttiyksikköä. Perussuomalaisia kannattaa nyt 20 prosenttia ja kokoomusta 22,4 prosenttia kyselyyn vastanneista.

SDP:n kannatus on vielä 20,4 prosenttia, mutta se laskee jo kolmatta kuukautta. Vaikka ay-liike on yrittänyt lakkoilullaan antaa tulitukea demareiden oppositiopolitiikalle, puolueen kannatuskäyrä sojottaa alaspäin. Enemmistö suomalaisista ymmärtää, ettei Suomen velkaista julkista taloutta pelasteta lakkoaallolla tai änkyröinnillä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
6.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää