Artikkeli kuva

YLE AREENA

Yle Uutiset valitsi kummallisen päivän ministereiden natsitteluun

03.04.2024 |18:16

Ylen aamu tarjoili Vantaan tapahtumien syvästi järkyttämille suomalaisille eriskummallista katsottavaa.

Yleisradio oli pyytänyt studioonsa muusikko Samae Koskisen. Aamu-tvn juontaja Sanna Savikko tenttasi muusikko Koskista tämän tuoresta natsismia käsittelevästä kappaleesta.

Koskinen soimaa lähetyksessä hallituksen ministereitä erittäin rajulla tavalla. Hän kutsuu heitä muun muassa “lapsuuden elokuvan roistoiksi”, “natseiksi” ja “ultimaaliseksi pahaksi”.

Toisaalta haastattelunsa loppupuolella hän vaikutti olevan syvästi pahoillaan siitä, että ihmisistä puhutaan nykyään ikävästi.

“Nyt on normaalia olla natsi”, toistelevat muusikko Koskinen ja toimittaja Savikko yhdessä. Toimittaja ei puolella sanallakaan haasta rajulla tavalla puhuvaa muusikkoa, vaan myötäelää ja nyökkäilee tämän näkemyksille.

Samainen Yle aamu viittaa useissa kohdissa suomalaisten ministereiden tai ministeriöiden toimiin Vantaan kouluampumisen jälkeisenä päivänä. Ohjelmassa kerrotaan muun muassa siitä, miten sisäministeriö järjestää suruliputuksen sekä ulkoministeri Elina Valtosen matkasta Naton ulkoministeriökokoukseen. Hetken päästä Yleisradio käyttää kymmenen minuuttia lähetysaikaa kertoakseen, että ministerit ovat “natseja” ja “lapsuuden elokuvien roistoja”. Vaikutelma on syvästi omituinen ja vähintäänkin tilannetajuton.

Lyhennelmä Yle aamun lähetyksestä täällä:

Muusikot voivat luonnollisesti tehdä kappaleita valitsemistaan aiheesta, mutta törkeän kielenkäytön nostaminen massiiviseen mediajulkisuuteen on Ylen toimitukselta aktiivinen valinta.

Yle aamun vastaava päätoimittaja on Jouko Jokinen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
7.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
8.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää