Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

YK:n pakolaisjärjestö: Maailmassa ennätykselliset 120 miljoonaa pakolaista – miljoonat ovat myös pystyneet palaamaan koteihinsa

19.06.2024 |09:20

Viime vuodenvaihteessa maailmassa oli 117,3 miljoonaa pakolaista, kertoo YK:n pakolaisjärjestö UNHCR uudessa vuosiraportissaan. Pakolaisten määrä on ollut kasvussa jo 12 vuotta. Pahin tilanne on Sudanissa, mutta myös Venäjä jatkaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa.

– Synkkien ja kasvavien lukujen takana piilee lukemattomia inhimillisiä tragedioita. Tämän kärsimyksen pitäisi saada maailma hereille, jotta voisimme puuttua taustalla oleviin syihin, sanoo pakolaiskomissaari Filippo Grandi YK:n pakolaisjärejstö UNHCR:n Global Trends -lehdistötiedotteessa.

– On korkea aika saada taistelevat osapuolet kunnioittamaan perustavaa laatua olevia kansainväliseen oikeuteen ja sodankäyntiin liittyviä lakeja. Tarvitsemme parempaa yhteistyötä ja koordinoituja toimia konfliktien, ihmisoikeusloukkausten sekä ilmastokriisin ratkaisemiseksi, jotta pakolaisten määrä ei jatkaisi kasvuaan.

Sudanissa kolmas sisällissota

Keskeinen syy pakolaismäärän kasvuun on nopeasti laajentunut konflikti Sudanissa. Sudanin kolmas sisällissota alkoi huhtikuussa 2023 ja se on johtanut maailman suurimpaan pakolaiskriisiin, joka uhkaa pahentua entisestään.

UNHCR:n raportissa mainitaan myös Kongon demokraattinen tasavalta, Myanmar sekä Gaza. Israelin ja Hamasin sodan jaloista on joutunut lähtemään arviolta 1,7 miljoonaa ihmistä, eli 75 prosenttia alueen väestöstä.

Eurooppa ei ole sivussa

Pakolaiskriisi koskee konkreettisesti myös Eurooppaa. Venäjän hyökkäyssotaa pakenee kuusi miljoonaa ukrainalaista. Euroopasta haki turvapaikkaa miljoona maanosan ulkopuolelta tullutta ihmistä.

YK:n raportti ei ole pelkästään toivoton, sillä miljoonat ihmiset ovat viime vuonna myös pystyneet palaamaan koteihinsa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää