Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

YK:n maahanmuuttomyönteinen asenne ei miellytä Unkaria – maa uhkaa vetäytyä järjestön maahanmuuttokeskusteluista

01.02.2018 |19:57

Unkari uhkaa jättäytyä pois YK:n maahanmuuttoa koskevista neuvotteluista. Unkarin mukaan maahanmuuttomyönteinen ote on ristiriidassa kansalaisten turvallisuuden kanssa.

Unkarin ulkoministeri Péter Szijjártó kertoi valtiollisella tv-kanavalla, että YK:n maahanmuuttomyönteinen kanta on täysin päinvastainen kuin Unkarin näkemys.

Turvallisuutta ja rajakontrollia

YK:n vuonna 2016 käynnistämän New Yorkin julistuksen mukaan maahanmuuttopolitiikkaa koskevat tavoitteet tulisi paketoida tämän vuoden loppuun mennessä. Unkarin vetäytymisuhkauksesta uutisoi Politico-lehti.

– Unkarin näkemyksen mukaan maahanmuutto ei ole hyvä ja pysäyttämätön asia, vaan sen sijaan se luo turvallisuusuhan ja se voidaan pysäyttää, Szijjártó kertoi tiedotustilaisuudessa.

Unkarin pääministeri Viktor Orbán (kuvassa) pitää maahanmuuttoa demokratian kannalta ongelmallisena. Orbánin mukaan eurooppalaiset eivät halua elää terrorismin pelossa, vaan he haluavat turvallisuutta ja rajakontrollia.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää