

LEHTIKUVA
YK-raportti: Afrikasta yritetään Eurooppaan paremman elämän toivossa, ei sodan takia
Maailmassa on tänä päivänä 272 miljoonaa siirtolaista. Valtaosa heistä ei ole liikkeellä pakosta, vaan ihmiset yksinkertaisesti etsivät parempaa elämää. Afrikan maista halutaan Eurooppaan, koska nuoret eivät usko oman maansa tarpeeksi ripeään poliittiseen ja taloudelliseen kehitykseen. YK:n tutkimuksessa haastatellut ihmiset eivät juurikaan perustelleet siirtolaisuuttaan humanitaarisilla syillä.
YK:n kehitysohjelman tuoreessa raportissa selvitettiin haastatteluin vajaan kahdentuhannen Afrikasta lähteneen henkilön eri syitä suoriutua vaaralliselle matkalleen kohti Eurooppaa.
Lähtijät olivat 39 eri maasta ja heidän syynsä kotimaansa hylkäämiseen kirjavat. Kaikkia kuitenkin ajoi liikkeelle toivo paremmasta. Haastateltujen syyt lähtöönsä eivät kuitenkaan olleet humanitaarisia, eivätkä he kaivanneet suojelua.
Lähtijät yleensä hyväosaisia
Työpaikan hankinta ei sekään ole ainoa syy lyödä Afrikan ovea kiinni selän takana. Valtaosa oli kotimaassaan työssä tai opiskeli. Lähes kaksi kolmasosaa tienasi kohtuullisesti, mutta puolen porukan mielestä se oli liian vähän. Ristiriitaista tässä on sekin, että haastatellut ihmiset ovat omalla tavallaan todiste Afrikan ripeästä taloudellisesta kehityksestä.
YK:n raportti kertoo paradoksista todellisuuden ja mahdollisuuksien välillä. Vaikka asiat periaatteessa ovat hyvin, ne ovat jossain muualla varmasti paremmin. Varsinkin nuoret kokevat, etteivät heidän taloudelliset tai sosioekonomiset toiveensa toteudu omassa kotimaassa. Tämä asenne on maailman sivu ajanut ihmisiä liikkeelle, eikä kyse siten ole pakolaisuudesta.
Afrikka kaipaa muutosta
Nuoret ovat kärsimättömiä, eivätkä he jaksa uskoa nopeisiin positiivisiin muutoksiin Afrikassa. Siirtolaiset toisaalta iskevät lähtömaidensa suonta, sillä koulutukseen sijoitetut varat menevät paikallisesti hukkaan. Sosiaalisen median kautta viestit Euroopasta kulkevat reaaliajassa Afrikkaan ja kiihdyttävät siirtolaisuutta entisestään. Ja sitä helpompi on lähteä matkaan, mitä useampi tuttu on jo Euroopassa.
Haastatelluista 1970 eri henkilöstä 80 prosenttia toi motiivinaan esille ”mahdollisuuksien esteet” eli sen, että heidän oma maansa ei kuunnellut heitä, eikä antanut heille mahdollisuuksia vaikuttaa omaan elämäänsä. YK:n raportti jättää alleviivaamatta sen seikan, että useiden Afrikan maiden hallinnot ovat korruptoituneita ja johto yksinvaltaista.
Eurooppaan hinnalla millä hyvänsä
Eurooppalaisittain erityisen kiinnostavaa tutkimustuloksissa on, että reissuun lähteneet eivät suin surminkaan olisi jääneet kotimaahansa. Vain kaksi prosenttia haastatelluista ilmoitti, että tieto edessä olevan matkan vaaroista olisi saanut heidät jäämään kotiin. Kokonaista 41 prosenttia oli sitä mieltä, ettei mikään olisi saanut heitä jäämään Afrikkaan.
YK:n erikoislähettiläs Achim Steiner muistutti raportin esittelytilaisuudessa pitämässään puheessa myös ihmisten massamuuttoon liittyvistä tulevaisuuden haasteista. Pelkästään ilmastonmuutoksen, elinolosuhteiden tuhoutumisen sekä liikakansoituksen takia jopa 85 miljoonaa ihmistä saattaa lähteä liikkeelle Afrikasta kohti Eurooppaa vuoteen 2050 mennessä. Tämän haasteen vastaanottaminen edellyttää poliittista rohkeutta niin Afrikassa kuin Euroopassakin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n puheenjohtajuuskauden maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikkaa käsittelevä kokous alkoi – Purra: Turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikan toimimattomuus riskeeraa koko EU:n tulevaisuuden

Peltokangas: Suomi on dumpannut vuosikymmeniä rahaa Afrikkaan – ”Ei ole saatu mitään muuta aikaiseksi kuin lisääntyviä konflikteja, heimosotia ja kansojen kurjistamista”

Rinteen hallitus valmistautuu uuden siirtolaisaallon vastaanottamiseen – Tavio: Seuraavassa siirtolaiskriisissä rajat kiinni

Mäkynen: Uusi siirtolaiskriisi uhkaa Suomea

Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille

Perussuomalaiset tyrmäävät suunnitelmat uudesta siirtolaisten taakanjakomekanismista: ”Afrikan väkiluku voi nelinkertaisua tällä vuosisadalla – tulijat eivät lopu”

Irakin ja Libanonin sekasorto enteilee taas kerran uutta pakolaisaaltoa

Tutkimus: Välimeren meripelastustoimet lisäävät hukkumisia ja hyödyttävät ihmissalakuljettajia

Koronaa Afrikassa: Burundin valtionpäämies kuoli, WHO:n edustajat karkotettu, koska “häiritsivät tulevia presidentinvaaleja”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.