Artikkeli kuva

SU

Yhden turvapaikan hinta on miljoona, mutta mitä saataisiin samalla rahalla? Suomen Perustan tutkija kertoo (video)

09.03.2020 |18:30

Kun puhutaan auttamisesta, puhutaan aina myös rahasta. Suomalaisilla riittää auttamishalua, mutta kohdentuvatko resurssit järkevästi? Tätä pohtivat tänään Suomen Perusta -ajatuspajan tutkija Samuli Salminen ja toiminnanjohtaja Marko Hamilo.

Salminen ja Hamilo puntaroivat humanitaarisen maahanmuuton erittäin kallista hintaa ja sitä, mitä samalla rahalla olisi mahdollista tehdä pakolaisleireillä.

Tutkija Samuli Salminen vasemmalla, ajatuspajan toiminnanjohtaja Marko Hamilo oikealla. Aiheena humanitaarinen maahanmuutto. Youtube, 28 min 28 sek.

Salmisen mukaan yhden Suomessa turvapaikan saaneen kustannukset yltävät miljoonaan euroon. Samalla rahalla voitaisiin tuplata viidensadan jordanialaisella pakolaisleirillä sinnittelevän tuki vuodeksi.

Samansuuntaisia, kriisialueille painottuvia tukimuotoja ovat suositelleet muun muassa kehitysmaataloustieteen tutkijat Paul Collier ja Alexander Betts.

Perussuomalaisten ajatuspaja on esittänyt humanitaarisen auttamisen reformia 2019.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
8.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää