Elinkeinoministeri Wille Rydman tavoittelee Helsingin pormestariutta ensi kevään kuntavaaleissa. Rydman varoittaa helsinkiläisiä äänestäjiä vihervasemmiston ja kokoomuksen yhteisestä pyrkimyksestä paisuttaa sosiaalista asuntorakentamista tavan veronmaksajien rahojen ja ympäristön viihtyisyyden kustannuksella.
Tällä hetkellä Helsinkiä rakennetaan pitkälti maahanmuuton, maahanmuuttajien ja kokoomusta lähellä olevien rakennusliikkeiden ehdoilla. Tämä sopii sekä vihervasemmistolle että kokoomukselle, jonka yleinen linja Helsingissä on, että jokainen avoin kohta kaupungissa pitää rakentaa täyteen.
Tavallisten helsinkiläisten veronmaksajien näkökulmasta katsoen kaupunkia ei kuitenkaan olisi mitenkään välttämätöntä rakentaa tukkoon, Rydman sanoo. Hän kertoo kaupunkipoliittisista tavoitteistaan Keijocastin uudessa jaksossa.
– Muutos ei kuitenkaan tapahdu muulla tavalla kuin siten, että perussuomalaiset saa kevään vaaleissa riittävän tuntuvan vaalivoiton.
Sisääntuloväylien tukkiminen on lopetettava
Rydmanin visio paremmasta Helsingistä rakentuu myös sitä kautta, että kaupunkilaisten elämää haittaavia poliittisia päätöksiä ei enää tehdä, vaan niistä pidättäydytään. Helsingistä on tehtävä jälleen saavutettava myös autoliikenteelle, Rydman katsoo.
– Ensinnäkin on lakattava tukkimasta sisääntuloväyliä keskustaan. Kaupungin täytyy säilyä elinvoimaisena myös siten, että Helsingin keskustan voi saavuttaa myös omalla autolla.
– Pysäköintipaikkojen määrää ei pidä ryhtyä vähentämään, eikä kaistoja pidä vähentää.
Lähiöistä jälleen viihtyisiä
Helsinki on Suomessa yksi niistä alueista, jotka eniten kärsivät vääränlaisesta maahanmuuttopolitiikasta. Etenkin tämä näkyy lähiöalueilla. Rydman haluaakin palauttaa lähiöiden vetovoimaisuuden.
– Lähiöiden on oltava viihtyisiä ja viheralueilla on oltava riittävästi omaa tilaa, koska monet viihtyvät lähiöissä nimenomaan luonnon läheisyyden vuoksi.
– Jos viehättävät miljööt ja luonto menetetään, lähiöt houkuttavat jatkossa lähinnä enää Kelan asiakkaita. Samalla sosiaaliset ongelmat alkavat kasautua.
Lisärakentamisen tarvetta Rydman hillitsisi myös rakentamalla korkeammalle, jolloin tonttimaata säästyy.
– Toki myös tornitaloissa on varmistettava viihtyisyys ja se, että ne sopivat ympäristöönsä. Asuntomuotojakauman on oltava sellainen, ettei taloista muodostu vuokrakasarmeja, joihin kasautuu ongelmia.