

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vuokrarästejä, velkomustuomioita ja vouti kintereillä: Suomen islamilainen neuvosto määrättiin häädön uhalla pois toimitiloista
Helsingin moskeijahankkeen taustalla toimivan Suomen islamilaisen neuvoston maksukyky on romahtanut eikä julkista tukea enää heru. Velkojat perivät saataviaan karhukirjeillä ja erilaisilla oikeudellisilla menettelyillä.
Helsingissä toimiva Suomen islamilainen neuvosto (yhdistys) on ylitsepääsemättömissä taloudellisissa vaikeuksissa.
Yhdistys ei ole maksanut velkojaan edes silloin kun sitä on siihen patistettu suorituskäskyillä ja karhukirjeillä. Tämän seurauksena velkojat ovat joutuneet turvautumaan erilaisiin oikeudellisiin menettelyihin.
Vuokrarästeistä uhkasi tulla häätö
Helsingin käräjäoikeudesta löytyy useita velkomustuomioita, joilla yhdistys on tuomittu maksamaan saatavat velkojille, jotka edustavat useita tahoja. Asianimikkeenä käräjillä on tyypillisesti ollut velkasuhteeseen perustuva saatava.
Vuonna 2015 yhdistyksen vuokranantaja vaati tuomioistuimen kautta yhdistystä suorittamaan vuokrarästit sekä häädön uhalla poistumaan vuokranantajan toimitiloista Helsingin Apollonkadulta.
Käräjäoikeus velvoittikin tuomiossaan yhdistyksen maksamaan erääntyneet vuokrasaatavat korkoineen sekä oikeudenkäyntikulut. Samalla yhdistys määrättiin heti poistumaan toimitiloista.
Käräjäoikeuden langettama velkomustuomio ei sinällään takaa, että velkoja saisi heti saatavansa yhdistykseltä. Tuomio on kuitenkin ulosottoperuste, jonka nojalla vouti saattaa eri tavoin pyrkiä pakottamaan yhdistyksen lopulta maksamaan velkansa.
Ulosotossa 50 000 euroa
Ilta-Sanomat kertoi tänään (11. 4.), että yhdistyksellä on mennyt ulosottoon lähes 50 000 euron edestä saatavia. Ulosottorekisterin tietoihin perustuvia maksuhäiriömerkintöjä yhdistyksellä on ollut 20. Ulosottovelkojien joukkoon kuuluu yli 20 000 euron rästejä karhuava Helsingin Messut Oy. Suomen islamilainen neuvoston taloussotkut nousivat ensimmäisen kerran Kirkko ja Kaupunki -lehden maaliskuussa tekemän jutun myötä.
Suomen islamilainen neuvosto on täysin varaton ja maksukyvytön. Myöskään sen taustalla toimivilla yksityisillä henkilöillä rahaa ei ole.
Yhdistyksen merkittävin tulonlähde on tähän saakka ollut julkiset avustukset, joita yhdistykselle on kanavoitu opetus- ja kulttuuriministeriön kautta. Ministeriö on tukenut yhdistystä vuosina 2007-2014 yhteensä yli 450 000 euron edestä.
Varoja hoidettu vasemmalla kädellä
Suomen islamilaisen neuvoston taustajoukoissa toimii esimerkiksi Pia Jardi, joka on hallituksen jäsen. Rahastonhoitajana häärii imaami Anas Hajjar. Yhdistyksen raha-asioiden hoitamisen voidaankin katsoa sujuneen kehnosti.
Jardi ja Hajjar ovat molemmat tulleet julkisuudessa tunnetuiksi Helsinkiin kaavaillun, kiistellyn suurmoskeijahankkeen tukijoina.
– Minusta tällaista moskeijaa ei Helsinkiin tarvita. On selvää, että omalta osaltani tulen tekemään töitä sen eteen, ettei moskeijaa Helsinkiin rakenneta, sanoi Ilta-Sanomien haastattelussa eilen Jan Vapaavuori (kok.), joka on nousemassa Helsingin pormestariksi.
Julkinen rahoitus katkesi epäselvyyksiin
Suomen islamilaisen neuvoston julkinen rahoitus loppui 2015 erilaisiin rahan käyttöön liittyviin epäselvyyksiin. Opetus- ja kulttuuriministeriö torppasi tuolloin yhdistyksen hakemuksen ja rahantulo loppui kuin seinään.
Opetus- ja kulttuuriministeriön hallitussihteeri Joni Hiitola kertoo, että Suomen islamilaisen neuvoston avustusten maksaminen katkesi osin selvitysten myöhästymisen seurauksena.
– Avustus myönnettiin heille vuodeksi kerrallaan, viimeisen kerran vuonna 2014. Kuitenkin vuonna 2015 yhdistys ei toimittanut määräajassa selvitystä edellisen vuoden avustuksen käytöstä, joka oli avustuksen myöntämisen edellytyksenä ja maksaminen katkesi siihen. Yhdistyksen tilinpäätös toimitettiin kyllä myöhemmin, mutta tuolloin ministeriössä todettiin, ettei avustusta voida enää maksaa.
Tukeminen loppui, koska yhdistyksen toiminnan jatkuvuus oli vaarantunut.
– Ilmeisesti pääsyynä oli vuonna 2013 järjestetty Islam expo –tapahtuma, joka epäonnistui taloudellisesti. Siitä jäi yhdistykselle paljon velkoja.
Avustuksia peritty takaisin
Suomen islamilainen neuvosto on vastaanottanut ministeriön kautta toiminta-avustusta vuodesta 2007 vuoteen 2014 saakka. Kyse on ollut suorasta eduskunnan budjetoimasta taiteen ja kulttuurin valtionavustuksesta.
– Alkuvaiheessa avustus oli 60 000 euroa, kunnes summa putosi budjettileikkausten vuoksi 53 000 euroon vuonna 2012. Sen lisäksi yhdistykselle on maksettu joitakin pienempiä avustuksia. Ne on käytetty enimmäkseen perusmenoihin, kuten vuokrakuluihin ja palkkoihin. Yhdistyksellä on ollut aiemmin puolipäiväisesti yksi työntekijä. Hiitola sanoo.
Kuten julkisten tukien kohdalla yleensäkin, niiden maksamisen edellytyksenä ovat tarkat selvitykset rahan käytöstä.
– Yhdistys on toimittanut aiempina vuosina selvityksen, mihin rahat ovat menneet. Siinä ei yleensä ollut mitään ihmeellistä. Jonain vuonna pienehkö määrä tukea perittiin takaisin kuittaamalla maksettavasta avustuksesta, kun hyväksyttävät menot jäivät myönnettyä avustusta pienemmäksi.
Lisäys 14.4.2017 klo 11:01: Lisätty maininta siitä, että Suomen islamilainen neuvoston taloussotkut nousivat ensimmäisen kerran Kirkko ja Kaupunki -lehden maaliskuussa tekemän jutun myötä.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Radikaali islam hallitsee Brysselin Molenbeekia – Halla-aho vaatii tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa: ”Tällaista kehitystä ei saa päästää Suomeen”

Helsinkiin kaavailtu suurmoskeija jakaa mielipiteet – Vihervasemmisto toivoo rauhan tyyssijaa, PS: Vaarallinen ja kallis riskihanke

Helsingin moskeijahankkeen vetäjät jättävät omatkin velkansa maksamatta – toisella ulosotossa yli 30 000 euroa

Rantanen: Helsingin suurmoskeijahanke etenee veronmaksajien rahoilla – “Vedättämisen makua”

Startup Refugees sai 150 000 euroa Suomi 100 -hankkeelta – rahaa palaa henkilöstökuluihin, mutta onko yksikään turvapaikanhakija saanut töitä?

Suomessa asuu vain 6 Bahrainin kansalaista, silti suurmoskeijaa perustellaan maiden välisillä suhteilla – PS-päättäjä ei niele selityksiä

Vuoden pakolaisnainen sai syytteen törkeästä rahanpesusta – epäillään huijanneen kymmeniä tuhansia euroja Kelalta

CNBC: Yhdysvalloissa lähes joka kolmas yksityiseltä asunnon vuokrannut ei suoriutunut elokuun vuokrastaan

Evankelisluterilaisella kirkolla on tuntuva rooli Helsinkiin kaavaillun suurmoskeijahankkeen valmistelussa. Kirkkohallituksen rahoittama yhdistys on edistänyt tonttivarausta yhdessä muslimiyhdistysten kanssa
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää