

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vouti kerää talteen jengirikollisten luksuskilkkeet – illan saalis jopa puoli miljoonaa kruunua
Vanhemmat naishenkilöt pysäyttävät poliisin tiedustelutiedon perusteella henkilöitä öisellä kadulla. He tarkastavat oletetun rikollisen velkasaldon sekä mukanaan kantaman omaisuuden. Jos yhteiskunnalla on saatavia, ne ulosmitataan saman tien.
Operaatio Lantti (Insats Slant) on viranomaisten yhteishanke, jonka avulla rikoshyötyä pyritään palauttamaan rikosten uhreille. Henkilöön menevillä tarkastuksilla ja kotietsintöjen myötä tulee Södermalmilla vastaan velallisia, aseita ja huumeita. Myös uusista rikoksista löytyy viitteitä.
Viranomaisten erityisen kiinnostuksen kohteina ovat ulosottoon päätyneiden jengirikollisten luksuskilkkeet kuten arvokellot, superautot sekä kalliit korut ja muotivaatteet. Nämä jäivät ennen vanhaan pitkälti ulosoton ulottumattomiin.
Viranomaistoiminta hillitsee rikollisia nostamasta itsetuntoaan muodikkaiden ja kalliiden esineiden avulla. Samalla rikollisten toiminta häiriintyy ja poliisi pystyy jopa estämään ennakolta uusia rötöksiä.
”Emme näytä uhkaavilta”
Selvitystyön turuilla ja toreilla suorittavat ulosottoviraston (Kronofogden) työntekijät, poliisin myötävaikutuksella. Virkailijat ovat usein vanhempia naisia, jolla pyritään ehkäisemään tarkastustilanteessa helposti syntyviä oletettujen jengirikollisten tunnekuohuja.
– Siihen uskomme, että meillä voi olla rauhoittava vaikutus. Emme näytä uhkaavilta ja ehkä nuoret kunnioittavat vanhempia henkilöitä, arvelee tarkastaja Gunnel Svenska Dagbladetissa.
Kelloista luotiliiveihin
”Vouti” on 25 operaatiopäivän myötä saanut haltuunsa omaisuutta lähes 6 miljoonan kruunun arvosta. Summasta neljä miljoonaa on ollut rikoksen uhreille kuuluvaa korvausta. Ulosmitattujen esineiden lukumäärä on noin 200.
Kallein talteen otettu kohde on ollut runsaan puolen miljoonan arvoinen urheiluauto. Tavallisimmin esineet ovat rikollisten ylelliseen elämäntapaan viittaavat kellot, kultaketjut, takit, käteinen sekä luotiliivit. Ulosmitattu omaisuus myydään myöhemmin huutokaupassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kello rannekello ego itsetunnon nostaminen ulosmitattava omaisuus viranomaisten yhteishanke Insats Slant Operaatio Lantti tiedustelutieto ulosottoviranomainen henkilöön menevä tarkastus vouti kultaketjut Kronofogden kotietsintä jengirikolliset Södermalm Käteinen rikollisjengit Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Välipalaa pikkupilteille – äidit jakavat naposteltavaa ongelmalähiössä estääkseen rikollisjengejä rekrytoimasta lapsia

Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat

Perussuomalaiset haluaa lopettaa haitallisen maahanmuuton ja vaatii kovempia rangaistuksia rikoksista – vanhat puolueet jatkaisivat jengirikollisten kotouttamista

Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään

Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.