Viro osoittaa toiseksi eniten rahaa puolustusmenoihin kaikista Nato-maista suhteessa bruttokansantuotteeseen. Vähemmän kuin Puola mutta enemmän kuin kolmanneksi sijoittuva Yhdysvallat.
Euroopan kannettava vastuu
Tämä tarkoittaa, että ensi vuonna 1,3 miljoonan asukkaan käyttää 3,4 prosenttia BKT:stään puolustusmenoihin. Luku saattaa tehdä vaikutuksen myös Yhdysvaltojen tulevaan presidenttiin. Donald Trump on aiemmin linjannut, ettei puolustaisi Nato-maita, jotka eivät sijoita riittävästi varoja omaan varustautumiseensa.
– Trumpin viesti oli rehellisyyden nimessä, että EU:n on otettava suurempi vastuu omasta turvallisuudestaan ja se oli hyvä meille, Kristen Michal sanoo Svenska Dagbladetin haastattelussa.
– Tällä mielipiteellä ei saa spontaaneja kättentaputuksia, mutta vapaus ja vauraus kulkevat käsi kädessä ja siksi meidän kaikkien on panostettava puolustukseen.
Nato jatkaa kuten ennenkin
Vahva Nato tarkoittaa Michelin mukaan myös uskottavaa viidettä artiklaa. Hän on puhunut puhelimessa Trumpin kanssa ja viitaten Naton pääsihteeri Mark Rutten viestiin: Nato jatkaa kuten ennenkin – pian Trumpin alaisuudessa.