Artikkeli kuva

Pekka Haavisto. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Vihreiden linnarauhaa kesti vain 42 päivää – Ville Niinistö ja Emma Kari säntäsivät harjaamaan omaa puheenjohtajaansa

14.12.2018 |16:50

Marraskuun alussa vihreiden puheenjohtajaksi nimitetty Pekka Haavisto sai hallita puoluettaan rauhassa kuukauden. Linnarauhaan ilmestyi säröjä tänään Haaviston perussuomalaisia koskevien kommenttien vuoksi.

Rauhanneuvottelutehtävissä pitkään toiminut Pekka Haavisto totesi tänään Maaseudun Tulevaisuudessa, ettei hän torppaisi perussuomalaisia pois hallitusyhteistyöstä. Vihreiden kärkinimet Ville Niinistö ja Emma Kari parahtivat puheenjohtajansa linjauksesta.

Helsingin Sanomien jutussa summattiin asiantila: “Muun muassa vihreiden entinen puheen­johtaja Ville Niinistö ja kansanedustaja Emma Kari lähes samanaikaisesti riensivät kommentoimaan tavoilla, jotka voi tulkita kritiikiksi Haavistoa kohtaan.”

Emma Kari twiittasi:

Ville Niinistö kommentoi:


Ville Niinistö lokakuun lopulla ilmoitti, ettei hän tavoittele puheenjohtajuutta,. Hänen tuolloisista kommenteistaan sai käsityksen, että hän antaisi johtovastuun sille, joka tehtävään valitaan.

– Tuli sellainen olo, että sekä minulle että puolueelle tekee vastuun jakamisen kannalta hyvää, että päävastuun tässä tilanteessa kantaa joku muu kuin minä, Niinistö totesi lokakuussa Lännen Medialle

– Uusi puheenjohtaja voi kääntää puolueessa uuden lehden. Haluan tukea valittavaa puheenjohtajaa ja olla mukana vaalityössä, Niinistö lisäsi LM:lle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää