

Vihreän miesliikkeen johtajalta alatyylinen ja naista halventava kommentti Suomen liittolaismaan Viron pääministeristä
Vihreän miesliikkeen puheenjohtaja sekä vihreiden kuntapoliitikko Eppu Saarela luonnehtii Viron pääministeriä Kaja Kallasta kosteusvoidetetuksi Eloveenaksi ja tekee samalla oudon rinnastuksen naisia alistavaan tv-sarjaan.
Espoolaisen vihreiden kuntapoliitikon ja Vihreän miesliikkeen puheenjohtajan Eppu Saarelan alatyylinen ja naista alentava kommentointi ihmetyttää sosiaalisen median käyttäjiä. Saarela tykittelee härskiin tyyliin Twitterissä arvioitaan Viron pääministeristä Kaja Kallaksesta.
Jostain käsittämättömästä syystä Saarela triggeröityy yllättäen, kun tunnettu yhteiskunnallinen ja ajankohtais- ja satiiriblogi Päivän Byrokraatti antaa spontaanit kehut Kallakselle hänen tietotaidostaan ja pätevyydestään.
Tässä on Viron pääministeri. Hän ei näytä siideripissikseltä, ja käyttäytyy asemansa edellyttämällä arvokkuudella. Hänellä on mittavaa työkokemusta ja hän ymmärtää miten talous toimii. Häntä arvostetaan, eikä hän uhriudu "naisvihasta", mikäli hänen politiikkaansa kritisoidaan. pic.twitter.com/pP9u60aBRo
— Päivän Byrokraatti (@pbyrokraatti) November 29, 2022
Puheet kuin dumpatulla katujengin pomolla
Jonkin aikaa myöhemmin Päivän Byrokraatin postauksen julkaisemisen jälkeen Twitter-ketjuun ilmestyy Saarelan arvio Viron pääministeristä. Saarela ei kuitenkaan tyydy luonnehtimaan Kaja Kallaksen kompetenssia, vaan retoriikka on kuin tyttöystävän juuri jättämällä katujengipomolla.
Saarela myös tekee oudon rinnastuksen The Handmaid’s Tale -tv-sarjaan, joka on fiktiokauhua tulevaisuuden naisia alistavasta yhteiskunnasta.
Siinähän se konservatiivin naismaku paketissa.
Luonnonkaunis kosteusvoidetettu Eloveena anteeksipyytävällä ilmeellä haalean värisessä kaavussa.
Ei olisi osannut Handmaid's tale paremmin kertoa.
— Eppu Saarela (@Eppulisko) November 29, 2022
Kuopan kaivaminen jatkuu
Saarelalle huomautetaan, että kommentoinnin taso tuskin enää olisi voinut olla matalammalla, mutta niin vain Vihreän miesliikkeen johtaja jatkaa tykittelyään.
https://twitter.com/Eppulisko/status/1597570848806035456
Kallas on suuri Suomen ystävä
Vihreän miesliikkeen pomon alatyylinen avautuminen Kaja Kallaksesta näyttää nololta ja sangen epäkohteliaalta jo itsessään, ja lisäksi ottaen huomioon, että vihreät on korostetusti tasa-arvoa ja naisten oikeuksia edistävä puolue.
Kallas, joka on toiminut Viron pääministerinä viime vuoden alusta saakka, on koulutukseltaan asianajaja ja on tehnyt jo pitkän uran politiikassa. Ennen pääministeriyttään hän toimi Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2014–2018. Suomesta ja suomalaisista Kallas on aina puhunut erityisen kauniisti ja osoittanut tukea suomalaisille.
Viime kesänä, pian sen jälkeen kun Suomi sai päätökseen Naton liittymiskeskustelut, Kallas kutsui oikopäätä hallituksensa koolle ja esitti Viron parlamentille Suomen Nato-jäsenyyden nopeaa ratifiointia. Viro ratifioikin Suomen jäsenyyden ensimmäisten joukossa.
Kallas on myös suomalaisille vakuuttanut, että Natossa Suomella ei tule olemaan Viroa parempaa ystävää.
Moments after Finland and Sweden’s accession protocols were signed in Brussels, I summoned my government and proposed to Estonian parliament to convene tomorrow for accelerated ratification.
As I promised @MarinSanna & @SwedishPM, you have no greater friend in NATO than Estonia.
— Kaja Kallas (@kajakallas) July 5, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halveeraaminen Eppu Saarela Vihreä miesliike Kaja Kallas Päivän Byrokraatti naiset Viro pääministeri vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden pomoille ei voinut olla epäselvää, että heidän juhlissaan tarjottiin alaikäiselle runsaasti alkoholia

Ohisalolta tivattiin kantaa Pekka Haaviston laittomuuksiin ja ilmastoaktivistien rimpuiluun eduskuntatalon pylväissä – närkästyi ja venkoili vastauksissaan

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Ronkainen: Rikoksella saatu hyöty meni Saido Mohamedille – “Vihreille läheisten varojen käyttäminen omiin tarkoituksiin ei ole entuudestaan vierasta”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää