Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Vetääkö Kataisen Ukraina-kannanotto Niinistöltä maton alta?

01.03.2014 |22:24

Pääministerin tämänpäiväinen väite siitä, että Suomi voi vaikuttaa Ukrainan tilanteeseen vain EU:n kautta, herättää ihmetystä meissä suomalaisissa. Ehkäpä paras välitysmies Venäjän, EU:n ja Ukrainan välillä löytyy meiltä Suomesta: Presidentti Sauli Niinistö!

Niinistö on jo pitkään rakentanut onnistuneesti luottamusta Venäjän kanssa ja nauttii tältä pohjalta poikkeuksellisen suurta luottamusta ei pelkästään EU:n, vaan myös Venäjän johdon piirissä. Monien muiden EU-päämiesten ja presidentti Putinin väliset suhteet sen sijaan ovat viileät ja keskusteluja käydään usein vain ”pakon edessä”  sekä laihoin tuloksin.

Miksi Katainen nyt vetää maton alta presidentti Niinistöllä, kun hänellä olisi erinomainen tilaisuus käyttää hyviä ja luottamuksellisia suhteitaan Venäjään Ukrainan tilanteen ratkaisemiseksi?

Vai onko pääministeri sitä mieltä, että esim. EU:n korkea edustaja (ns. EU:n ulkoministeri) Ashton sopisi tehtävään paremmin?

Kataisen kommentista saa helposti sen vaikutelman, että Ukraina on osa EU:n valtapolitiikkaa ja Ukrainan kansan vaikea tilanne vaikuttaa toisarvoiselta.

Ehdotan, että Katainen kääntää kelkkansa ja ehdottaa rohkeasti presidentti Sauli Niinistöä kriisin sovittelijaksi. Hän on varmastikin Ukrainan, Venäjän ja EU:n kannalta varteenotettava henkilö tähän vaativaan tehtävään.

Ilkka Matinpalo


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää