

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Venäläissotilaita kuolee jo koulutusleireillä – fysiikka ja pää eivät kestä lähettämistä Ukrainan rintamalle
Osittaisessa liikekannallepanossa mobilisoidun sotilaan elämä voi Venäjällä olla hengenvaarallista jo ennen Ukrainan rajaa. Rintamalle ollaan viemässä heikkokuntoiset ikämiehetkin. Noutaja voi tulla jo koulutusleirillä.
Presidentti Vladimir Putin ilmoitti osittaisesta liikekannallepanosta 21. syyskuuta. Jo lokakuun ensimmäisellä viikolla Sverdlovskissa kuoli kolme henkilöä harjoitusleirillä. kertoo riippumaton venäläinen verkkomedia Meduza.
Yksi kuoli sydänkohtaukseen ja toinen teki itsemurhan. Kolmas hylättiin palvelukseen kelpaamattomana ja lähetettiin kotiin. Hän kuoli heti perille saavuttuaan, ilmeisesti leirillä pahoinpitelyssä saamiinsa vammoihin.
Myös Newsweek on listannut useita venäläisten sotilaiden koulutusleireillä tapahtuneita kuolemia, joiden syy on usein jäänyt omaisille epäselväksi. Ihmisiä on ilmeisesti pahoinpidelty kuoliaaksi ja raittiit ovat kuolleet alkoholin väärinkäyttöön.
Liikekannallepano aiheuttaa stressiä
– Kansanterveys on Venäjällä melko kehnoissa kantimissa ja elinaikaodote alhainen. Hyvin usein kuolinsyynä ovat sydän- ja verisuonitaudit. Liikekannallepano aiheuttaa monille stressiä ja paineita, joihin he eivät ole tottuneet, toteaa everstiluutnantti Peter Lidén Ruotsin Maanpuolustuskorkeakoulusta.
Tiedot liikekannallepanon myötä mobilisoitavien sotilaiden määrästä vaihtelevat mutta luku saattaa olla jopa 1,2 miljoonaa. Tällaiseen joukkoon mahtuu jo monen kuntoista henkilöä ja ikäjakaumakin saattaa olla suuri.
– On selvää, että keho joutuu melkoiselle rasitukselle, jos sotilas alkaa olla viisissä kymmenissä. Monet eivät varmastikaan ole tottuneet fyysiseen rääkkiin ja sen päälle pitäisi vielä käsitellä aseita ja raskaita ajoneuvoja, Lidén pohtii Dagens Nyheterin haastattelussa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ikäjakauma sydänkohtaus huono fyysinen kunto sydän- ja verisuonitaudit elinaikaodote fyysinen rasitus harjoitusleiri koulutusleiri Peter Lidén osittainen liikekannallepano Ukrainan sota Venäjän hyökkäys alkoholismi stressi itsemurha Kansanterveys Vladimir Putin Pahoinpitely
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Israel tuhosi dronetehtaan Syyriassa – Iran kerjää verta nenästään myymällä tappokoneita Venäjän armeijalle

Halla-ahon uusimmat teesit: Putinin syrjäyttäminen ainoa ratkaisu umpikujaan Ukrainassa

Halla-aho: Huonot sotauutiset ja sisäinen paine johtamassa Venäjällä sisäisiin mullistuksiin – ”Putinin hallinnon kaatuminen täysin mahdollista”

Demareiden Tuomioja tarjoamassa suojaa Venäjältä pakeneville miehille – perussuomalaiset haluaa pitää ihmismassat itärajan takana

Hallintovaliokunnan perussuomalaiset: Milloin hallitus antaa tarvittavat resurssit, jotta este- ja valvontalaitteistoa voidaan lisätä itärajalle?

Poliitikot tarjoamassa turvapaikkoja kutsuntoja pakeneville venäläismiehille – Halla-aho muistuttaa yksinkertaisesta matematiikasta: Itärajan takana on liki 20 miljoonaa armeijan käynyttä ihmistä

Antikainen vaatii venäläisten vakoilukonsulaatin lakkauttamista Ahvenanmaalla ja vakoilijoiden karkottamista – “Ahvenanmaa on strategisesti erittäin merkittävä kohde Itämerellä”

Packalén ehdottaa Espanjan Leopard-panssarivaunujen antamista Ukrainalle
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää