
Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia – israelilainen vasemmistojohtaja kritisoi maailman vasemmistolaisia islamismin ja terrorismin myötäilystä
Israelin keskustavasemmistolaisen työväenpuolueen johtajan mukaan vasemmistossa ympäri maailmaa on jotain “pahasti vialla”. Hän viittaa länsimaisten vasemmistolaisten taipumukseen myötäillä islamistisia militanttiryhmiä, jotka vastustavat naisten oikeuksia ja seksuaalivähemmistöjä.
Yli kuukausi sitten Hamas hyökkäsi Israeliin tappaen noin 1200 ja kaapaten n. 240 ihmistä. Israelin vastahyökkäyksen myötä Hamasin johtama Palestiinan terveysministeriö väittää palestiinalaisuhrien luvun nousseen jo yli 11 000:een.
Konfliktin alusta lähtien Euroopassa ja Yhdysvalloissa on nähty erityisesti Palestiinaa tukevia mielenosoituksia. Äärimmillään mielenosoituksissa on huudettu “Allahu Akbar” ja nähty avointa juutalaisvihamielisyyttä.
Yleisempää on, että mielenosoituksissa ympäri maailman toistuu iskulause “from the river to the sea!”. Juutalaisten ja israelilaisten näkökulmasta iskulause kyseenalaistaa koko Israelin valtion oikeuden olemassaoloonsa. Palestiinalaismieliset puolestaan väittävät, että huuto vastustaisi lähinnä palestiinalaisalueiden miehitystä.
Mielenosoituksia on nähty jopa länsimaisten yliopistojen kampuksilla. Vasemmistolaisiksi julistautuvat mielenosoittajat ovat osoittaneet tukeaan Hamasille, joka on luokiteltu terroristijärjestöksi Yhdysvalloissa, EU:ssa ja Isossa-Britanniassa.
Ranskan äärivasemmistolaisen Alistumaton Ranska -puolueen johtaja Jean-Luc Mélenchon välttelee kutsumasta Hamasia terroristijärjestöksi. Puolue oli ainut, joka ei osallistunut antisemitismin nousua käsitelleeseen kokoontumiseen. Vastaavasi Ison-Britannian työväenpuolueen johtaja Keir Starmer on saanut kritiikkiä vasemmalta, koska hän ei ole vaatinut tulitaukoa Israelin vastayökkäyksen jälkeen.
“Minusta vasemmalla tapahtuu jotain todella pahaa tällä hetkellä”, kommentoi Israelin työväenpuolueen johtaja Merav Michaeli POLITICO-lehden haastattelussa. “Tässä hyökkäyksessä kävi hyvin hyvin selväksi, että ihmiset, jotka pitävät itseään demokraattisina ja liberaaleina, tukevat totalitaristista terroristihallintoa, joka sortaa naisia ja sateenkaariyhteisöä.”, Michaeli kuvaili kansainvälisessä vasemmistopuolueiden kokouksessa Espanjassa viime viikolla.
Jotkut poliitikot vasemmalla laidalla ovat syyttäneet tästä väkivallan kierteestä yksinomaan Israelia. “Mitä enemmän kuljetaan vasemmalle, sitä enemmän siellä sekoillaan ja suuresti. Jotain meni vikaan matkan varrella.”, Michaeli kertoi POLITICOlle muistuttaen, että toisaalta lähempänä poliittista keskikenttää löytyy myös selvää tukea Israelille.
“En ymmärrä, miten jihadin puolesta huutaminen ja juutalaisten massamurhaaminen edes olisi Palestiinan tukemista.”, hän lisäsi. “Minusta on tärkeää korostaa näille ihmisille, että jos et tuomitse selväsanaisesti Hamasia ja kaikkea, mitä se tekee Gazassa palestiinalaisille, tuet heitä omalta osaltasi.”
Itse Israelin hallituksessa istuneena ministerinä Michaeli on tunnettu pääministeri Benjamin Netanyahun pitkäaikainen kriitikko. Lokakuun iskujen jälkeen hän on kuitenkin kohdistanut enemmän huomiota kansan yhteiseen huoleen ja traumoihin. Hänen mukaansa hyökkäyksen kohteena olivat israelilaiset riippumatta siitä, olivatko he rauhan aatteen kannattajia tai nk. kahden valtion mallin puolestapuhujia.
Michaelin mukaan aselevon vaatiminen tarkoittaisi vain Hamasille lupaa ja mahdollisuutta aseistautua, varastaa ruokaa, vettä, lääkkeitä ja polttoainetta palestiinalta ja vahvistaa asemiaan uutta hyökkäystä varten. Länsimaissa nähdyt vaatimukset tulitauolle hän näkee “PR:nä”, imagollisena myyräntyönä Hamasin hyväksi.
Hän pitää kohtuuttomana syyttää Israelin armeijaa tuhansista gazalaisista siviiliuhreista, kun Hamas käyttää siviilejä tarkoituksella ihmiskilpenään: “He ovat sijoittaneet kaiken, sotilasvarusteet, ohjukset ja päämajansa keskelle kaikista vilkkaimpia siviilialueita.”
Michaeli näkee, ettei EU ole toiminut riittävän ponnekkaasti painostaakseen Hamasia palauttamaan 240 kaappaamaansa israelilaista panttivankia: “Olisin mielelläni kuullut muutakin kuin vain pelkän maininnan, verrattuna siihen, miten paljon he puhuvat Gazan humanitaarisesta avuntarpeesta.”
Vasemmiston ja islamistien epäpyhä liitto on ällistyttänyt suurta yleisöä jo vuosikausia. Loppuvuoden tapahtumien myötä keskustelu nousi jälleen tapetille. Suomen Uutiset on seurannut keskustelua aktiivisesti ja käsitellyt aihetta ajankohtaisista näkökulmista: Miten intersektionaalinen feminismi ja antirasismi ovat ajaneet juutalaisvihamielisyyttä valtavirtaan? Miten intersektionaalinen sortoteoria toimii ihmeellisenä liimana länsimaisten wokettajien ja islamistien välillä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Benjamin Netanyahun Keir Starmer Merav Michaeli Palestiina Jean-Luc Mélenchon Israel Vasemmisto Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Yliopistokohu paisuu: Pennsylvanian yliopiston rehtori erosi, Harvardin rehtoria epäillään väitöskirjan plagioinnista ja miljardivahinkojen aiheuttamisesta

Seksistiset pilvenpiirtäjät, matematiikan valkoinen ylivalta, koululaisten ilmastolakot – viime aikojen länsimainen kulttuurivallankumous alkoi tieteeksi naamioidusta aktivismista

Saksassa on tehty ennätysmäärä antisemitistisiä rikoksia – juutalaiset pelkäävät käyttää kipaa ja puhua julkisesti hepreaa

Harvard valitsi rehtorikseen identiteettipoliittisen aktivistin, joka vähät välitti koulun oppilaisiin kohdistuvasta antisemitismistä – huonostihan siinä sitten kävi

Identiteettipolitiikka vastatuulessa, Philadelphian poliisi irtisanoi monimuotoisuusjohtajansa – palkka woke-virassa oli rapsakat 170 000 dollaria vuodessa

Nyt se on akateemisesti todistettu: intersektionaalisuus on pseudotiedettä
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.