

PS ARKISTO
Vasemmistolainen politiikka tekee tuhoaan – Halla-aho: “Olemme hyvää vauhtia menossa kohti sitä amerikkalaista järjestelmää, jota mielellämme kauhistelemme ja paheksumme”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa korkean verotusasteen ja vasemmistolaisten ideologisten kokeilujen olevan johtamassa Suomea kohti yhteiskuntajärjestelmää, jonka suurimpia häviäjiä ovat vasemmiston äänestäjät. Julkisten palvelujen koko ajan rapautuessa hankkii yhä suurempi osa paremmin toimeentulevista palvelunsa yksityiseltä sektorilta.
Jussi Halla-aho kiinnitti huomionsa Helsingin Sanomien uutiseen, jonka mukaan suomalainen yhteiskunta on jakaantumassa hätkähdyttävällä tavalla. Hän kirjoittaa, että Suomen korkea verotusaste perustellaan ja oikeutetaan julkisesti rahoitettavilla, universaaleilla palveluilla, joista tärkeimpiä ovat sotepalvelut ja koulut.
– Todellisuudessa suuri osa väestöstä ei käytä julkisia terveyspalveluja, vaan he ovat työterveyshuollon piirissä, tai heillä on yksityinen terveysvakuutus, tai he käyttävät muuten yksityisiä palveluja, Halla-aho kertoo.
Keskiluokka maksumiehenä
Kasvava osa suomalaisista siis maksaa ensin veroillaan julkiset terveyspalvelut, joita he eivät käytä, ja sen jälkeen käteen jäävistä tuloistaan omat, yksityiset terveyspalvelunsa.
– Olemme hyvää vauhtia menossa kohti sitä amerikkalaista järjestelmää, jota mielellämme kauhistelemme ja paheksumme. Amerikkalaiset rahoittavat veroillaan esim. Medicaid-järjestelmää, joka palvelee lähinnä vähävaraisia eli pääosin vähemmistöjä (Medicaidin edunsaajista n. 60 % kuuluu vähemmistöihin). Omat palvelunsa työssä käyvä keskiluokka järjestää itse, jos kykenee.
– Sama kehitys tullaan näkemään myös koulutuksessa. Mitä enemmän julkinen koululaitos rapistuu maahanmuuton, ideologisten kokeilujen ja jatkuvan rahoituskriisin vuoksi, sitä enemmän ne, joilla lompakko antaa myöten, hankkivat lapsilleen yksityisiä tutorointipalveluja, Halla-aho kirjoittaa.
Porvari pärjää kyllä
Halla-aho uskoo, että vähitellen kasvaa kysyntä myös varsinaisille yksityisille, maksullisille ja ekslusiivisille peruskouluille. Kun kysyntä on riittävän suurta, kasvaa myös poliittinen paine luoda niille lainsäädännöllinen pohja.
– Julkisiin kouluihin jäävät maahanmuuttajat ja kantaväestön alin sosiaaliluokka, jolla ei ole varaa ostaa itseään vapaaksi diversiteetin riemuista.
– Juuri näin se tulee tapahtumaan eikä millään muulla tavalla. Vasemmistolainen politiikka johtaa kahden kerroksen yhteiskuntaan, ja sen suurimpia häviäjiä ovat vasemmiston äänestäjät. Porvari pärjää kyllä, Halla-aho ennustaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yksityiset koulut rahoituskriisi Medicaid terveysvakuutus vasemmiston äänestäjät verotusaste yksityiset palvelut diversiteetti vihervasemmistolainen ideologia ideologiset hankkeet yksityinen sektori sote-palvelut julkiset palvelut vähemmistöt koulut työterveyshuolto keskiluokka vähävaraiset Facebook Terveyspalvelut Helsingin Sanomat Jussi Halla-aho koulutus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koululaisten ongelmat hälyttäviä etenkin nuorten tyttöjen osalta – Koponen: Viimeistään tämän on avattava päättäjien silmät

Sote vaikeuksissa jo alkumetreillä – rahat eivät riitä edes sovittuihin palkankorotuksiin

Mäenpää sairausvakuutuslain muutosesityksestä: ”Ideologisesti vasemmistosävytteinen”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.