Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Varapuhemies Eerola: Haluamme Ruotsin Naton jäseneksi ennen Vilnan huippukokousta

02.06.2023 |13:37

Eduskunnan varapuhemies Juho Eerola toivoo Ruotsista Naton jäsentä jo ennen heinäkuun huippukokousta. Eerola puhui Naton jäsenmaiden puhemiesten kokouksessa Liettuan Vilnassa perjantaina. – Haluamme nähdä Ruotsin Vilnan-huippukokouksessa mukana 32 jäsenmaan kokoonpanossa.

Ruotsin jäsenyys on tärkeää pohjoisen Euroopan puolustussuunnittelulle sekä Suomen ja Ruotsin kumppanuudelle.

Eduskunnan varapuhemies Juho Eerola kertoi muiden Nato-maiden puhemiehille ja varapuhemiehille Suomen Nato-prosessista ja eduskunnan keskeisestä roolista siinä.

– Vaikka Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan käänsi kansalaisten mielipiteen nopeasti Nato-jäsenyyden puolelle, halusimme varmistaa vakaan ja osallistavan prosessin. Keskustelu oli avointa ja kriittiset näkemykset sallittiin ja niitä kunnioitettiin.

Pakotteita pidettävä yllä

Eerola muistutti, että Suomi on koko ajan pitänyt huolta omasta puolustuksestaan. Myös tuki Ukrainalle on Suomessa vahva.

– Painetta Venäjää vastaan on pidettävä pakotteilla yllä. Sota ei vaikuta vain Ukrainaan, vaan meidän kaikkien tulevaisuuteen.

Ensimmäinen kokous

Liettuan parlamentin 1.–3.6. järjestämä Nato-maiden puhemiesten kokous oli ensimmäinen laatuaan. Eduskunnasta kokoukseen osallistui Eerolan lisäksi ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen (sd).

Varapuhemies Eerolalla oli kokouksen aikana kahdenkeskiset tapaamiset Ison-Britannian parlamentin alahuoneen varapuhemiehen Rosie Wintertonin ja Ranskan kansalliskokouksen varapuhemiehen Valérie Rabaultin kanssa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
5.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
7.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää