Vanhanen: Ukrainaan sopu, niin pakotteet lähtevät

23.11.2016 |21:58

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen (kesk.) totesi, että EU:n Venäjä-pakotteet pysyvät, kunnes Ukrainaan saadaan sopu. Tästä ei EU tingi, eikä Suomikaan siitä lipsu, vaikka Venäjän vastapakotteet tekevätkin pahaa jälkeä Suomen taloudelle.

Vanhanen otti asiaan kantaa eurokonservatiivien kokouksessa perussuomalaisten vieraana eduskunnan Pikkuparlamentissa keskiviikkona.

– Vastaus on yksinkertainen: Ukrainaan täytyy löytää ratkaisu. En usko paljon pakotteisiin kansainvälisessä politiikassa, mutta kun ne on asetettu, niitä täytyy noudattaa, Vanhanen viitoitti.

Entäpä Krim? Se on Vanhasen mukaan erillinen kysymys.

– Ensiksi yritämme löytää ratkaisun Itä-Ukrainan tilanteeseen. Suurin osa pakotteista liittyy siihen. Kun Itä-Ukrainaan saadaan rauha, voidaan siirtyä Krimiin. Minulla ei ole vastausta, mikä olisi lopullinen ratkaisu siihen – se on erillinen kysymys, Vanhanen totesi.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
3.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
8.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää