Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Valko-Venäjän vaaleja tarkkaillut Junnila: Ääniä enemmän kuin äänestäjiä

20.11.2019 |11:47

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila palasi alkuviikosta Valko-Venäjältä, jossa järjestettiin presidentin määräämät ennenaikaiset parlamenttivaalit.

Vilhelm Junnila ja yhdysvaltalainen Nathaniel Hurd tarkkailivat Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö ETYJin tehtävissä Hrodnan kaupunkia ja sen läheisyydessä olevia maaseutumaisia alueita.

– Äänestäminen tapahtui pääosin lain mukaisesti, mutta äänten laskemisessa oli merkittäviä puutteita. Maassa ei juurikaan kampanjoitu, eivätkä vaalit yleisesti kiinnostaneet, mutta äänestysprosentiksi ilmoitettiin 77,22 %. Se ei vastannut äänestyspaikoilla käyneiden äänestäjien todellista lukumäärää, Junnila kertoo.

Olivatko kaikki äänestäneet elossa?

Merkittävät puutteet äänten laskemisessa saivat ETYJin vaalitarkkailijat epäilemään vaalien vilpittömyyttä.

– Äänestäjäluetteloa muutettiin jopa vaalipäivänä. Osassa äänestyspaikkoja henkilöitä poistettiin luettelosta ja siirrettiin sairaaloiden äänestyspaikkoihin. Sairaaloissa oli mahdollista äänestää muutaman tunnin ajan, mutta äänestysprosentiksi saatiin lähes 100, vaikka osa henkilöistä oli jo menehtynyt, Junnila naurahtaa.

Tuloksia jäi vahvistamatta

Myös tulosten julkistamisessa oli ongelmia.

– Keskusvaalilautakunnat eivät välttämättä vahvistaneet tulosta tai ilmoittaneet yksittäisten äänestyspaikkojen tuloksia lainkaan, Junnila jatkaa.

Junnila on Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö ETYJin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan puheenjohtaja.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
8.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
9.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää