

LEHTIKUVA
Vahtera: Afrikan väestönkasvua hillittävä – muuten pakolaistulva pahenee
Perussuomalaisten vantaalainen kaupunginvaltuutettu, yrittäjä ja blogistina tunnettu Pauli Vahtera haluaa kiinnittää huomiota Afrikan ja Lähi-idän väestönkasvuun, jotta Eurooppaan suuntautuva kansainvaellus saataisiin aisoihin edes jollakin tavalla.
– Väestöräjähdyksestä seuraa kaikki: sodat, köyhyys, luonnonvarojen ehtyminen, ilmaston muutos, eroosio, metsien tuhoutuminen ja saastuminen. Afrikassa ja myös muualla muslimimaissa on liikaa toimettomia nuoria miehiä, jotka vaeltavat Eurooppaan, Vahtera sanoo.
Afrikan väkiluku kasvaa
jopa neljään miljardiin
Pitkällä aikavälillä pakolaistulvaa voidaan Vahteran mukaan hallita ainoastaan, jos puututaan Afrikan väestönkasvuun. YK:n arvion mukaan Afrikan väkiluku kasvaa nykyisestä miljardista yli neljään miljardiin vuosisadan loppuun mennessä, jos kehityssuunta ei muutu.
– Liikaväestö johtaa sotien ikuiseen jatkumiseen ja lisääntymiseen. Paineet tulla Eurooppaan lisääntyvät. Nyt pitäisi vihdoinkin kiinnittää enemmän huomiota köyhien maiden perhesuunnitteluun kuin esimerkiksi yksinomaan ilmastonmuutokseen liittyvien sopimusten hiomiseen, Vahtera peräänkuuluttaa.
Vapaa liikkuminen kuriin
Eurooppaan suuntautuvassa pakolaistulvassa on Vahteran mielestä kyse ilmiöstä, jossa lähdetään tavoittelemaan onnea muiden perässä.
– Lähi-idän ja Saharan etelänpuoleisen Afrikan sota-alueilla ei ole tapahtunut dramaattisia muutoksia viimeiseen puoleen vuoteen, jonka vuoksi juuri nyt pitäisi tulla tänne. Kyseessä on pelko siitä, että täällä lyödään rajat kiinni ja siksi lähdetään kokeilemaan onnistuuko turvapaikan saaminen vai ei, Vahtera toteaa.
”Rajatarkastus on vain kansan hämäämistä, että jotain muka tehdään.”
Pakolaiskriisi on hiertänyt pahasti EU-maiden välejä. Vahtera pitää vapaan liikkumisen Euroopassa mahdollistavaa Schengen-sopimusta epäonnistuneena, sillä sen vuoksi pakolaiset pääsevät liikkumaan maasta toiseen ilman valvontaa.
– Pahin skenaario on toteutunut ja porukkaa lappaa ovista ja ikkunoista. Onneksi Euroopassa on vihdoin ryhdytty edes jonkinlaisiin toimiin kriisin kasvaessa.
Rajatarkastukset eivät riitä
Saksa, Tšekki, Itävalta, Slovakia ja Unkari ovat tiukentaneet rajavalvontaa ja samoin myös Suomi on päättänyt tehostaa rajavalvontaa Pohjois-Suomessa.
– Rajatarkastuksien tiukentamisella ei ole mitään merkitystä, jos Suomeen tuloa ei samalla estetä. Rajatarkastus on vain kansan hämäämistä, että jotain muka tehdään, Vahtera painottaa.
Vahtera haluaisi sulkea Välimeren reitin ja estää turvapaikanhakijoiden tulon kokonaan sen kautta Eurooppaan.
– Turvapaikan hakijoille pitäisi rakentaa Pohjois-Afrikkaan ja Lähi-itään leirejä, joiden ylläpidon maksaa YK. Leireille rakennetaan koulut, terveydenhuolto ja saniteettijärjestelmät. Turvapaikkapuhuttelut tehdään leireillä ja vain pakolaisasemaan oikeutetut saavat tulla Eurooppaan. Sodan jälkeen leiriltä on lyhyt matka palata kotimaahan.
Pakolaiskriisin kova hinta
Suomeen tulevien turvapaikanhakijoiden määrä on moninkertaistunut tänä vuonna. Suomi maksaa Vahteran mukaan kovan hinnan, jos väestöräjähdyksen aiheuttama pakolaistulva jatkuu.
– Yhä useamman turvapaikan myöntäminen on nykyisen talouden kannalta loputon suo. Ei voi olla niin, että elämme yli varojen eli mistään ei tingitä senttiäkään, ja samaan aikaan otetaan lisää kymmeniä tuhansia pakolaisia elätettäväksi.
Pakolaistulvan ja nykyisen taloudenpidon jatkuessa Vahtera katsoo, että edessä on joko hyvinvointivaltion romahdus tai se voidaan purkaa hallitusti. Millaisia vaihtoehtoja Vahtera näkee, että kuinka tästä tilanteesta selvitään?
– Otamme lisää velkaa joka vuosi ja toivomme parasta tai vähennämme julkista kulutusta yli kymmenen miljardia vuodessa. Jos keksimme uuden Nokian, bruttokansantuote palaisi kasvu-uralle ja kaikki jatkuisi ennallaan. Toimivin vaihtoehto olisi purkaa nykymuotoisen hyvinvointivaltio; kuluttaisimme vähemmän ja saisimme tilalle paremman elämän.
Artikkelia on muokattu ja siihen on tehty lisäyksiä 15.9.2015 klo 13.25.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanska kieltäytyi komission ehdottomasta turvapaikanhakijoiden jakamisesta

Siirtolaisia tulee nyt 180 000 hengen vuosivauhdilla – Halla-aho vaatii Ruotsin-vastaisen rajan sulkemista

Eurooppa helisemässä – yhä useampi maa sulkee rajansa

ISIS-taistelijat ostavat syyrialaispasseja
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.