

Vähämäki: Ranskalaisille patonkia – suomalaiset leipäjonoon?
Saavatko patongin syöjät pitää työpaikkansa ja joutuvatko suomalaiset asiantuntijat leipäjonoon, kysyy perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki. Hän on huolestunut suomalaisten työpaikkojen puolesta, kun Nokia ilmoitti keskiviikkona ostavansa ranskalais-yhdysvaltalaisen verkkolaiteyhtiön Alcatel-Lucentin. 15,6 miljardin euron yrityskauppa aiotaan toteuttaa osakevaihdolla.
– Meillä poliitikot eivät ole varmaan huomanneet edes tämmöistä uhkaa, että saattaisi olla työpaikkoja lähdössä Suomesta. Iso fuusio on tulossa ja joitakin kustannussäästöjä tullaan varmaan hakemaan, mutta sitä ei vielä tiedä mistä ne otetaan ja tuleeko yt-neuvottelut, Vähämäki sanoo.
Kriisipaikkakunnille lisätukea
Nokia Oyj:n pörssitiedotteen mukaan yhdistynyt yhtiö voisi säästää kuluja esimerkiksi tuotanto- ja toimitusketjuissa. Ammattiliitto Pro ja Insinööriliitto ilmoittivat keskiviikkona, että ne pelkäävät yhdistymisen aiheuttavan irtisanomisia Suomessa. Hyvin usein kahden suuryhtiön yhdistyminen on aiheuttanut toimintojen päällekkäisyyksiä, joilla on ollut vaikutuksia työntekijöiden määrään.
– Valtiovallan tulisi katsoa tätä tilannetta huolellisesti ja etenkin niitä paikkakuntia mistä Nokia on jo potkinut paljon väkeä ulos. Mikäli näillä paikkakunnilla tapahtuu jotain tämän suuntaista kehitystä, niin niille alueille pitää myöntää lisätukia, Vähämäki vaatii.
Suomessa huonommat työehdot
Julkisuudessa on kerrottu, että ranskalaisille työntekijöille on annettu erityissuoja ja yhtiö sitoutuu sadan miljoonan euron investointeihin Ranskassa. Vähämäen mukaan työntekijä on helpompi ja halvempi irtisanoa Suomessa kuin Ranskassa.
– Valtiovallan ja eduskuntaan valittujen poliitikkojen tulisi puolustaa Suomen etua isojen fuusioitten osalta. En halua jälleen uutta tilannetta, jossa Suomen yksiköistä potkitaan väkeä pois ihan vaan sen takia, että täällä on huonommat työehdot kuin toisessa maassa, Vähämäki huomauttaa.
Koodausta ulkoistettu Aasiaan
Nokian ja Alcatel-Lucentin mahdollisen yhdistymisen valoisena puolena Vähämäki pitää sitä, että se takaisi Nokialle helpomman pääsyn Yhdysvaltoihin.
– Sinne markkinoille on vaikea päästä. Kaupan avulla Nokia saisi valmiin jalansijan ja sitä kautta pääsisi laajenemaan. Siellä täytyy olla, jotta saadaan suomalaista teknologiaa kaupaksi, Vähämäki toteaa.
Voisiko Suomeen tulla Nokian laajentumisen myötä uusia tilauksia?
– Totta kai voi tulla lisää hankintoja. Kuitenkin yleisellä tasolla ohjelmahankintojen suhteen on olemassa valitettava ongelma. Suomesta on tehty usein hankintoja, mutta koodausasia on ulkoistettu esimerkiksi Intiaan. Silloin näyttää, että kyseessä olisi suomalainen ohjelmistotuote, mutta se on kuitenkin valmistettu muualla, Vähämäki kertoo.
Pohjoisen ostovoima palautettava
Oululainen Vähämäki tietää hyvin kuinka Pohjois-Suomi on joutunut kärsimään pääosin Nokian ja sen alihankkijoiden henkilöstövähennyksistä.
– Pohjois-Suomesta on lähtenyt 120 miljoonaa euroa ostovoimaa viime vuosina ja työttömyys on kasvanut. Oulu on maailmantilastojen kärjessä siinä, että miten paljon täällä on koulutettuja tekniikan-alan ihmisiä työttömänä. Ostovoima pitää palauttaa ja valvoa Pohjois-Suomen etua. Tästä ei tule mitään, jos ranskalaiset saavat pitää työpaikkansa ja me täällä joudutaan leipäjonoon, Vähämäki sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.