
Väärinkäytösten ilmoittajille EU-tason suojaa
Euroopan parlamentti hyväksyi täysistunnossa tiistaina 16. huhtikuuta väärinkäytösten ilmoittajien suojelua käsittelevän direktiivin äänin 591 puolesta, 29 vastaan ja 33 tyhjää.
Uudistuksella pyritään suojaamaan väärinkäytösten ilmoittajia kostotoimenpiteiltä, kuten irtisanomisilta ja alempiin työtehtäviin siirtämisiltä. Säännöillä suojataan myös ilmoittajien lähipiiriä, kuten työkavereita ja sukulaisia.
Suomessa ja monessa muussakaan EU-maassa ei tällä hetkellä ole väärinkäytösten ilmoittajien asemaa turvaavaa lainsäädäntöä. Tämän johdosta he ja heidän lähipiirinsä joutuvat usein vastatoimien kohteeksi ja kärsimään henkilökohtaisesti.
Kattavaa ja riippumatonta apua
Uusien sääntöjen myötä väärinkäytösten ilmoittajille taataan suojatut kanavat, joiden kautta epäkohdista voidaan raportoida ilman pelkoa kostotoimista. Ilmoituksen voi tehdä joko organisaation sisällä tai vaihtoehtoisesti suoraan viranomaisille.
Jäsenmaiden on myös varmistettava, että väärinkäytösten ilmoittajille taataan maksuttomasti kattavaa ja riippumatonta tietoa ja oikeusapua.
Ilmoittajien suojelu tärkeää
Europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner (PS/ECR) on tyytyväinen täysistunnon äänestystulokseen. Väärinkäytösten ilmoittajien suojelu on ollut yksi hänen työnsä painopisteistä kuluneella parlamenttikaudella. Ruohonen-Lerner on toiminut myös asiaa käsitelleen valiokuntalausunnon varjovalmistelijana.
– Jos väärinkäytöksiä havaitsevat eivät voi luottaa ilmoitusten asianmukaiseen käsittelyyn, ilmoitukset todennäköisesti jäävät tekemättä. Tällöin rikollinen toiminta voi jatkua vuosikausia, hän täsmentää.
Nyt hyväksytyn uudistuksen lisäksi väärinkäytösten ilmoittajien tilanne on ollut esillä myös talousrikoksia, veropetoksia ja veronkiertoa käsitelleen TAX3-erityisvaliokunnan työssä. Useat Panaman paperien ja LuxLeaksin kaltaiset veronkierto- ja rahanpesuskandaalit ovat tulleet julki nimenomaan väärinkäytösten ilmoittajien ansiosta.
Yhdysvalloissa peritty merkittäviä summia
Maaliskuun lopulla täysistunnon hyväksymässä TAX3-loppumietinnössä väärinkäytösten ilmoittajien suojeluun vaaditaan huomattavia parannuksia. Heidän avustamiseksi esitetään erillisen EU-rahaston perustamista. Komissiota kehotetaan lisäksi selvittämään, voidaanko Yhdysvaltain väärinkäytösten ilmoittajien palkitsemisjärjestelmästä ottaa mallia EU:ssa.
– Yhdysvalloissa on saatu perittyä takaisin huomattavia summia rikosten johdosta menetettyjä varoja.
Jäsenmaiden hallituksia edustavan neuvoston on vielä hyväksyttävä täysistunnon hyväksymät uudet säännöt. Tämän jälkeen jäsenmailla on kaksi vuotta aikaa saattaa direktiivi osaksi kansallista lainsäädäntöä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mepit äänestivät veronkierron vastaisista suosituksista

Pirkko Ruohonen-Lerner: “Verojen välttelyyn ovat osallistuneet monet yksityiset terveyspalveluita tarjoavat yritykset, jotka ovat olleet Suomessa otsikoissa myös vakavista vanhustenhoidon rikkeistä”

Ruohonen-Lerner peräänkuuluttaa väärinkäytösten ilmoittajille parempaa suojelua – “ansaitsevat kiitosta rankaisun sijaan”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää