Artikkeli kuva

Janakkalassa Turengissa revitty juliste. / Marko Booris Ojanen

Vaali-ilkivaltaa: revittyjä ja töhrittyjä Huhtasaaren julisteita ympäri Suomea

18.01.2018 |19:56

Presidentinvaalien alla on nähty ikävää ilkivaltaa. Toimituksen tietoon on tullut useita presidenttiehdokas Laura Huhtasaaren julisteisiin kohdistuneita tihutöitä.

Kotkassa revitty juliste:

Lappeenranta:

Oulun Rotuaarilla oli revitty Huhtasaaren julisteet pois.

Kuusamossa revitty julisteita.

Julisteet hävinneet Kälviällä ja Ullavalla.

Pomarkussa rikottu juliste:

Oulun Letkun puistossa kahta julistetta töhritty. Samanlaista sotkemista muuallakin Oulussa.

Suonenjoki: ”Joka vaaleissa vain PS juliste revitty. Tehdään aina poliisi-ilmoitus”, PS-aktiivi Pia Pentikäinen kertoo.

– Raahen Seutu kirjoittaa: ”Perussuomalaisen presidenttiehdokkaan Laura Huhtasaaren vaalimainos ehti olla esillä Siikajoenkylällä vain yhden päivän, kun se oli jo turmeltu ja lojui lumihangessa.”

– Luodolla revitty juliste irti:

Turussa Suikkilan telineistä puuttui mainos.

Lisäksi Helsingin Narinkkatorin vaalimökkiä vandalisoitiin keskiviikon ja torstain välisen yön aikana:

MTV3:n 2015 haastatteleman vaalijohtaja Arto Jääskeläisen mukaan vaalijulisteisiin kohdistuvassa ilkivallassa on kyseessä omaisuusrikoksesta. Teko voi johtaa sakkoon tai enintään yhden vuoden vankeuteen.

Suomen Uutiset kertoi joulukuussa myös Huhtasaaren kotiin kohdistuneesta ilkivallanteosta.

Korjaus 19.1.2018 klo 9:54 – Seinäjoki korjattu Suonenjoeksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää