

LEHTIKUVA
Uusia pakolaisleirejä nousee kanaalin rannoille – Britannia ja Ranska ottavat yhteen Euroopan herruudesta
Kansat vaeltavat taas Eurooppaan ja Euroopassa lähes vuoden 2015 malliin. Nyt laittomiakin tulijoita katsotaan osin läpi sormien, sillä teollisuus ja palvelualat tarvitsevat halpaa ja sopimuksista piittaamatonta työvoimaa. Tästä saattaa olla kyse myös Britannian ja Ranskan oireilevissa suhteissa.
Dunkirkin laitamilla Ranskassa kasvaa ja kukoistaa kurjuudessa jälleen uusi pakolaisleiri. Kanaalin rannalla sijaitseva telttaslummi on saanut nimen ”New Jungle” vuonna 2016 puretun vanhan viidakkoleirin mukaan. Leirin asukkaat ovat Kanaalin yli Englantiin yrittäviä, pääosin Afrikasta, Afganistanista ja Lähi-Idästä liikkeelle lähteneitä laittomia maahanmuuttajia.
Leirille tulee päivittäin sadoittain uutta väkeä ja ongelma kasvaa kaiken aikaa. Englannin kanaalin ylityksissä tehdään uusia ennätyksiä viikoittain ja huonoissa väleissä jo muutenkin olevat Britannia ja Ranska syyttelevät toisiaan.
Ruohonjuuritasolla kansainvaellukseen kyllä reagoidaan. Siitä on todisteena esimerkiksi ranskalaisen urheilutarvikeketjun päätös lopettaa kanoottien myynti Pohjois-Ranskan myymälöissään. Päätöksen peruste on liikkeen ilmoituksen mukaan se, että ”kanootteja on käytetty tarkoituksiin, jotka vaarantavat ihmiselämän”. Perjantaina kolmen Englantiin yrittäneen henkilön kanootti katosi kanaalissa.
Ryppyjä Ranskan ja Britannian suhteissa
Ranskan ja Britannian sisäministerien on määrä tavata kuluvalla viikolla keskustellakseen siirtolaisongelmasta. Maiden välisiä suhteita ei ainakaan lievitä ranskalaisministerin lausunto, jossa hän arvostelee brittejä ”halvan ja sääntelemättömän työvoiman” hyödyntämisestä.
On myös asiaa seuraavien mukaan mahdollista, että Ranskan presidentti Emmanuel Macron haluaa rankaista brittejä Brexitistä ja siksi pakolaisleirit saavat toistaiseksi olla rauhassa Ranskan puolella kanaalia.
Eurooppalaisessa maahanmuuttokeskustelussa vaietaan piinallisen usein siitä, että halvalla ja nöyrällä työvoimalla saattaa olla runsaastikin kysyntää koronasta nousevassa maanosassa. Siksi turvapaikanhakijoilla ja siirtolaisilla on ainakin tilapäinen tarve teollisuusmaissa. Varsinkin siinä tapauksessa, että veronmaksajat osallistuvat talkoisiin mahdollistamalla työnantajien palkka-alen.
Toinen seikka on se, että laitonta maahanmuuttoa helpottaa erinomaisen paljon se, että maahan yrittävillä ovat sukulaiset ja tukijoukot, ystävät ja kylänmiehet valmiina odottamassa kohdemaassa. Tästä joukosta löytynevät myös ihmissalakuljettajat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halpa ja sääntelemätön työvoima kanootti New Jungle Dunkirk pakolaisleiri kumivene ihmissalakuljettajat korona pandemia laittomat maahanmuuttajat Englannin kanaali siirtolaiset halpatyövoima Emmanuel Macron Calais Turvapaikanhakijat pakolaiset Ranska Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Britannia haluaa siirtää turvapaikanhakijat Afrikkaan – ehkä yhteistyössä Tanskan kanssa

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: “Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Purra: Vuoden 2015 siirtolaiskriisiä edeltäneet tapahtumat verrattavissa nykytilanteeseen – “Tavoitteena pitää olla nolla turvapaikanhakijaa”

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

Ranskan neljä kärkiehdokasta presidentiksi tiukkana maahanmuutolle – Pécresse: “Toisen kotiin mennessä koputetaan oveen ja pyydetään lupaa”
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.