

Pixabay. Kuvituskuvaa.
Uusi brittiryhmä hämmentää: Työväenpuolue haluaakin nyt uuden Brexit-kansanäänestyksen, pääministerille kelpaa Brexitin siirtyminen
Brittiparlamentin uudet Brexit-rintamalinjat kulkevat nyt aivan uusilla alueilla. Työväenpuolue halajaa nyt kokonaan uutta Brexit-kansanäänestystä. Pääministeri Theresa May väläytti Brexit-päivän siirtämistä tarvittaessa hieman tuonnemmas. Uudet tuulet puhaltavat uuden riippumattoman parlamenttiryhmän vauhdittamina.
Uusi parlamenttiryhmä muodostui työväenpuolueen loikkareista, johon liittyi melko pian kolme EU-myönteistä konservatiivien kansanedustajaa. Uusi ryhmä muodostuikin patojen ensimmäisiksi säröiksi – hetken päästä molemmat suurpuolueet alkoivat ajaa uusia linjoja estääkseen lisämurtumat.
U-käännökset kuohuttavat eromielisiä
Työväenpuolueen kurssi muuttui konservatiiveja rajummin. Työväenpuolueen puheenjohtaja Jeremy Corbyn kertoi, että puolue aikoo ensin tuoda oman Brexit-vaihtoehtonsa esille. Sen kaatuessa puolue tukee toista kansanäänestystä EU-erosta.
Käytännössä työväenpuolueen muutosehdotukset ovat niin rajuja, ettei niiden arvella saavan enemmistöä taakseen. Esityksessä saarivaltakunta liittyisi pysyvästi EU:n tulliliittoon ja EU:n sisämarkkinoihin.
Pääministerin täyskäännös ei sinällään vaikuta suurelta. Brexit-päivää (29.3.) siirretään tuonnemmas, mikäli parlamentti ei ole saavuttanut erosopimukselle enemmistöä. Mayn mieli ilmeisesti muuttui, kun kolme ministeriä kertoi eroavansa, mikäli sopimuksettoman eron mahdollisuutta ei eliminoida. Ministerien vanavedessä saattaisi useampikin kansanedustaja erota. Mayn hallituksella on tällä haavaa vain yhdeksän edustajan enemmistö parlamentin alahuoneessa.
Uudet navigointipisteet kuohuttavat konservatiivien EU-eromielisiä. Viivyttely voisi merkitä lisäkannatusta toiselle kansanäänestykselle tai jopa EU-eron perumiselle.
May hakee EU:lta lisälupauksia Backstopista
Samalla pääministeri May työskentelee EU-johtajien kanssa saadakseen lisävakuuksia siitä, että kiistelty backstop olisi väliaikainen. Backstopilla vältetään kova tulliraja Irlannin saarella, mutta samalla se kohtelisi Pohjois-Irlantia eri tavoin kuin muuta maata.
Tällaisilla vakuuksilla ja tahdonilmauksilla konservatiivien eromieliset voisivat hyväksyä pitkin hampain Mayn neuvotteleman erosopimuksen.
Keskiviikkona äänestykseen tullee esitys, jonka mukaan parlamentti voi siirtää Brexit-päivää tuonnemmas, jos erosopimus ei ole läpäissyt parlamenttia 13. maaliskuuta mennessä. May on kertonut, että tarkistettu erosopimus tulee parlamenttiin äänestettäväksi viimeistään 12. maaliskuuta.
Brexit-viivästys ei tosin ole yksin brittiparlamentin päätettävissä. Brexit-päivän siirtämiseen tarvitaan myös 27 muun EU-maan yksimielinen hyväksyntä. EU-johtajat eivät tosin edes tiedä anottavan lisäajan määrää.
EU-johtajat tapaavat 21. maaliskuuta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Moni brittikonservatiivi haluaa EU-eron vaikka ilman erosopimusta
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.