Artikkeli kuva

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aloitti valtakautensa allekirjoittamalla lähes 200 asetusta ja vastailemalla samalla median kysymyksiin. / LEHTIKUVA

Uusi aika alkoi USA:ssa: Trumpin ”punakynä” tavoitti laittomasti maahan pyrkivät ja maan hallinnon DEI-ohjelmat

21.01.2025 |15:23

Presidentti Donald Trump aloitti vaalitaistelun aikana antamiensa lupausten lunastamisen ja allekirjoitti heti lähes 200 asetusta.

Presidentti Donald Trumpin käsi nousee, tarttuu tussiin, kuuluu tomeraa sihinää kynän kiitäessä päätöksen pinnalla ja taas on yksi presidentillinen asetus pantu kuosiin Valkoisessa talossa. Urakka on aikamoinen, sillä kynää kaipasi lähes 200 asetusta.

– Kyllä kyseessä on täysi armahdus, Trump mainitsee virkahuoneessaan läsnä oleville median edustajille.

– 1 500 ihmistä, hän jatkaa. Päätös koskee henkilöitä, jotka osallistuivat Capitolin valtaukseen vuoden 2021 alussa.

Rajan railo sulkeutuu

Seuraavaksi on vuorossa kansallisen hätätilan julistaminen Yhdysvaltain ja Meksikon väliselle rajalle. Sen jälkeen asetus, joka kieltää pakolaisten vastaanottaminen toistaiseksi ”Amerikan edun ja amerikkalaisten periaatteiden mukaisesti”.

Trump haluaa lopettaa laittoman maahantulon ja karkottaa paperittomat siirtolaiset sinne, mistä he ovat tulleetkin. Median arvioiden mukaan maassa oleskelee laittomasti jopa 14 miljoonaa ihmistä.

Paino on sanalla ”rikollinen”, joten talouselämälle välttämätöntä, hinnalla kilpailevaa työvoimaa tuskin ollaan maasta poistamasta

“Amerikka pidettävä turvallisena”

Nyt vuorossa on asetus, jolla amerikkalaisia suojellaan ulkomaisilta terroristijärjestöiltä ja samalla rajantakaiset huumekartellit julistetaan terroristijärjestöiksi.

– Tämä on iso juttu. Kansa on halunnut tätä jo vuosia.

– Meksiko ei ehkä halua tätä, mutta meidän pitää tehdä se, mikä on oikein. He tappavat kansalaisiamme, he tappavat 250 000, jopa 300 000 kansalaistamme vuodessa.

Trumpilta kysytään asiaan liittyen, mitkä ovat hänen ensisijaiset ulkopoliittiset tavoitteensa.

– Tärkein tavoitteeni on pitää Amerikka turvallisena, yksinkertaisesti. Tämä on todella iso juttu.

Trump pitää lupauksensa

Yhdysvaltain presidentillä on valta antaa asetuksia ilman kongressin hyväksyntää ja tämä on Donald Trumpin tapa osoittaa se, että hän pitää vaalilupauksena ja ”pian Amerikka kukoistaa jälleen”.

Trumpin toinen hätätilan julistus koskee energiaa. Säätelyä vähennetään ja lupabyrokratia kevenee. Tuulienergia on pannassa, koska se on maakaasua selvästi kalliimpaa.

Fossiilienergia puhkeaa uuteen kukoistukseen ja siitä saatavat tulot täyttävät osaltaan amerikkalaisten taskut. Win-win-diili on se, että amerikkalainen energia tulee aivan uudessa määrin tarjolle myös eurooppalaisille.

Amerikka puolestaan kukoistaa, kun kansalaiset saavat itse valita, mitä energiaa heidän kulkuneuvonsa käyttävät. Sähköauto ei enää ”must” mutta amerikkalainen tai Amerikassa valmistettu on.

Vain kaksi sukupuolta

Trumpin ”punakynä” tavoitti myös maan hallinnon DEI-ohjelmat. Sukupuolia on tästä lähtien enää kaksi. Päätös koskee virallisia asiakirjoja, joiden on siis kuvattava sukupuolta kyseisen ohjeen mukaisesti.

Kumarrus raskaan työn raatajille on etätyön loppuminen hallinnossa. Valkokaulusväen on palattava konttoreille kahvittelemaan.

Mikään ei tosin ole heidänkään osaltaan kuten ennen, sillä liittovaltion työntekijöiden erottaminen helpottuu ja heidän päänsä päällä heiluu Elon Muskin Damokleen miekka.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Trump juhli virkaanastujaisiaan Village People -yhtyeen tahdissa – maahanmuuttoon tulossa kovia tiukennuksia

20.01.2025 |21:02
Suomen uutiset logo

Zuckerberg lupaa vähentää sensuuria Facebookissa – Trumpin valinta aloitti sananvapauden aikakauden

07.01.2025 |17:36
Suomen uutiset logo

Trump teki harvinaisen comebackin, aivan kuten esikuvansa Richard Nixonkin

16.11.2024 |13:35

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
4.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää