

MATTI MATIKAINEN
Uudenmaan piiri painaa täyttä höyryä kohti vaalivoittoa – ”Kaikki ovat tehneet valtavasti töitä tämän homman eteen”
Vaali-illan lähestyessä on perussuomalaisilla käynnissä valtavan hyvä pöhinä Uudellamaalla. Uudenmaan piirin puheenjohtaja Jari Immonen antaa jo valmiiksi suuren kiitoksen kaikille ehdokkaille ja koko vaalitiimille, sillä loistavasta vaalivoitosta ei tässä vaiheessa vaalikamppailua voi olla enää epäilystäkään.
Perussuomalaisten Uudenmaan piirin puheenjohtaja Jari Immonen on erityisen kiitollinen eduskuntavaaliehdokkaille, jotka ovat tehneet loistavan vaalityön lisäksi poikkeuksellisen hyvää yhteistyötä myös keskenään. Mitään skismaa ei ehdokkaiden välillä ole ilmennyt, vaan kaikki puhaltavat yhteen hiileen. Immonen kehuu myös Uudenmaan piirin saumattomasti yhteen hitsautunutta vaalitiimiä erinomaisen onnistuneesta vaalityöstä.
– Tämä on vapaaehtoisporukka, mutta työelämässä ei rahallakaan saisi tällaista joukkoa kasaan. Tällainen tiimi saa huononkin johtajan näyttämään hyvältä, Immonen veistelee.
– Meillä on täällä ihan valtavan hyvä pössis, ja tuntuu siltä, että Apollo varmaan repeää liitoksistaan, kun Uudenmaan piirin porukka tulee sinne huomenna illalla.
Perussuomalaiset vetoaa nyt nuorisoon
Immonen on saanut poikkeuksellisen paljon tsemppausviestejä ja kannustusta myös kentältä ja äänestäjiltä. Varsinkin nuoriso on nyt perussuomalaisten tukena ja takana. Puolueella tuntuu nyt olevan vetoa nimenomaan nuoriin. Perussuomalaisten kentältä saama kannustus ja kannatus antavat virtaa myös puheenjohtajalle jaksaa painaa loppuun asti 24/7.
– Markkinointia olemme tehneet linjakkaasti Riikka Purra kärkiehdokkaana. Riikassa on nyt valtavasti imua, ja tykkään siitä, miten mahtavaa duunia hän on tehnyt keulahahmonamme. Koko Uudenmaan piirin kenttäväki on puhunut siitä, miten mahtavaa työtä Riikka tekee tällä hetkellä vaalikentillä. Kiitosta täytyy antaa myös muille istuville kansanedustajillemme heidän tekemästään vaalityöstä: Leena Meri, Ari Koponen, Arja Juvonen, Riikka Slunga-Poutsalo, Mika Niikko – kaikki ovat tehneet valtavasti töitä tämän homman eteen, Immonen kiittää.
Iso kiitos koko Suomelle
Uudenmaan piirissä on yli 540 000 äänestäjää. Immosen oma henkilökohtainen ennustus on, että Uudenmaan piiri yltää huomenna 21,4 prosentin kannatukseen, kun se vuonna 2019 oli 15,9 prosenttia. Uudenmaan piirin kunnianhimoisena tavoitteena on nostaa piirin paikkamäärä kuudesta yhdeksään, mutta Immonen korostaa, että piirissä ollaan hyvin tyytyväisiä myös seitsemään tai kahdeksaan paikkaan.
– Ei pelkästään Uusimaa, vaan koko Suomi on nyt tehnyt aivan valtavan duunin. Koko jäsenistö, joka vaalityöhön on osallistunut, on tehnyt mahdolliseksi sen, että voimme olla huomenna suurin puolue. Koko Suomelle pitää antaa tästä iso kiitos, Immonen kiittelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalityö eduskuntavaalit 2023 Jari Immonen Ari Koponen vaalivoitto Riikka Purra Perussuomalaisten Uudenmaan piiri Leena Meri Riikka Slunga-Poutsalo Mika Niikko perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mikä meininki Satakunnassa, Laura Huhtasaari ja Petri Huru?

Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: “Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”

Suomalaiset asetettava viimein etusijalle: ”Tässä maassa monet ajattelevat, että he ovat toisen luokan kansalaisia omassa maassaan – näin ei saa olla”

Perussuomalaisten kannatus Pirkanmaalla poikkeuksellisen hyvää – ”Lopputulos tulee olemaan todella kova”

Varsinais-Suomi puolustaa ykköspaikkaansa ja tavoittelee viidettä kansanedustajaa – ”Äänestämättä jättäminen on ääni SDP:lle”

Perussuomalaisille 16 uutta kansanedustajaa – Sara Seppänen nousi Lapin äänikuningattareksi

Wille Rydman: ”Hieno ilta isänmaan tulevaisuudelle”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää