Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta

07.09.2021 |18:11

Uuden-Seelannin oikeuslaitos on vapauttanut tiedonjakelun Aucklandin terroristista. Iskussa haavoittui kuusi ihmistä. Poliisi pystyi pysäyttämään terroriteon noin minuutissa. Nyt maassa pohditaan keinoja puuttua ennalta radikalisoituneiden ihmisten vapauteen. Uusista tiedoista uutisoivat AP ja NZ Herald.

Terroriteon yhteydessä poliisin surmaama veitsimiehen nimi on saatu julkistaa: 32-vuotiaan tekijän nimi on Ahamed Aathil Mohamed Samsudeen. Samalla miehestä on saatu uutta tietoa.

Vastoin aiempaa tietoa, mies on pidätetty lainvastaisen materiaalin julkistamisessa Facebookissa. Mediassa uutisoitiin 3.9. virheellisesti, ettei mies ole syyllistynyt rikoksiin ennen terroritekoaan.

Terroristi saa toimia ensin

Uudessa-Seelannissa mietitään nyt, miten tällaisia terroritekoja voisi ehkäistä jo ennen kuin isku tapahtuu. Samsudeen oli julkaissut Isisiä tukevia sekä väkivaltaa ihannoivia päivityksiä. Hän oli myös uhonut “näyttävänsä uusiseelantilaiselle roskaväelle” voimansa.

Hän oli myös aikonut matkata Syyriaan tukemaan terroristijärjestö Isisin luomaa kalifaattia.

Oikeuslaitos määräsi miehen sosiaalisen median päivitykset ennakkotarkistukseen. Lähteiden mukaan mies loi uusia tilejä. Miestä myös tarkkailtiin yhteensä noin 30 poliisin toimesta ympärivuorokautisesti.

Viranomaiset toteavat, että heillä ei ollut valtuuksia toimia ennen iskua. Viranomaisten piti siis odottaa, että mies alkaa toteuttaa terrori-iskuaan.

Miten ehkäistä iskut ennalta?

Samsudeen oli lopulta määrätty karkoitettavaksi takaisin Sri Lankaan. Miehelle oli ilmoitettu karkoituspäätöksestä vain viikkoja ennen hänen toteuttamaansa iskua.

Uudessa-Seelannissa mietitään nyt, miten vastaavat iskut voidaan ehkäistä ennalta. Tehtävä ei ole helppo. Vastakkain ovat yksilönvapaudet ja yhteiskunnan turvallisuus.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää