

LEHTIKUVA
USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa
Yhdysvaltojen etelärajalla on lyöty kaikki tähän astiset ennätykset laittomasti maahan tulevien määrässä. Väkeä tulee Afrikasta ja jopa Kiinasta asti kymmenen tuhannen tulijan päivävauhdilla. Tilanne on niin paha, että jopa presidentti Biden on alkanut huolestua. Yhdysvalloissa harkitaan lainmuutosta, joka antaisi rajavartijoille mahdollisuuden lopettaa turvapaikkahakemusten vastaanottaminen ja pikakäännyttää kaikki laittomasti maahan pyrkivät.
Arizonassa rajamuuriin murretun aukon kautta tuli viime viikolla niin paljon laittomia maahanpyrkijöitä, että etelärajan uudeksi päiväennätykseksi saatiin 12 000 laittomasti maahan tullutta, kertoo Sky News. Rajan yli päästyään useimmat jäivät kaikessa rauhassa raja-alueelle odottamaan rekisteröintiä.
Käytännössä kaikki tulijat – tunnistettuja rikollisia lukuun ottamatta – päästetään pikaisen rekisteröinnin jälkeen vapaasti liikkumaan Yhdysvalloissa heidän odottaessaan turvapaikkahakemuksensa käsittelyä oikeudessa. Oikeudenkäynti saattaa olla jopa vuosien päästä, joten tulijoilla on reilusti aikaa kadota pimeille työmarkkinoille.
Tulijat haluavat töihin
FOX News -uutistoimiston toimittaja Bill Melugin haastatteli raja-alueella odottavia siirtolaisia. Hänen mukaan useimmat sanovat suoraan, että eivät ole oikeasti turvapaikkaa hakemassa vaan tulevat työpaikan toivossa. Kaikilla toimittajien haastattelemilla siirtolaisilla oli valmiiksi mietittynä kaupunki, jonne he haluavat mennä, koska siellä heillä on joko sukulaisia tai pimeä työnantaja valmiiksi tiedossa.
Monien matkakohteet ovat demokraattien hallitsemia ”pakolaisystävällisiä kaupunkeja”, joissa poliisit eivät luovuta laittomasti maassa olevia henkilöitä liittovaltion viranomaisille karkottamista varten. Etelärajalla sijaitsevat Texasin ja Arizonan osavaltiot tarjoavat siirtolaisille ilmaisia bussikuljetuksia pohjoiseen ihan vain siitä ilosta, että pääsevät heistä eroon.
Uutuutena kiinalaisten ryntäys
Etelä- ja Keski-Amerikan lisäksi tulijoita on kaikkialta maailmasta: Intiasta, Afrikasta ja Lähi-idästä. Kaukaisemmat tulijat lentävät viisumivapaasti johonkin Keski-Amerikan maahan ja jatkavat sieltä maateitse Meksikon kautta Yhdysvaltoihin.
Viime kuukausina rajan yli on tullut erityisen paljon kiinalaisia, jotka lentävät ensin Ecuadoriin. NewsNation-kanavan tietojen mukaan viimeisten kahden kuukauden aikana jopa 10 000 kiinalaista on ylittänyt Yhdysvaltain etelärajan laittomasti.
Biden myöntää: “Rajajärjestelmä on rikki”
Rajavartiosto on ylityöllistetty ja etelärajan läheisyydessä olevat paikkakunnat ovat hätää kärsimässä siirtolaistulvan alla. Tilanne on niin paha, että jopa presidentti Joe Biden on alkanut huolestua. Hän sanoi puheessaan, että raja on “rikki”.
Tämä on historiallinen lausunto presidentiltä, joka heti valtaan päästyään allekirjoitti käskyn, että muurin rakentaminen Meksikon vastaiselle rajalle on lopetettava. Tämä oli Bideniltä tietenkin puhdas näpäytys hänen edeltäjälleen, presidentti Donald Trumpille.
Rajaturvallisuus koplattu Ukrainan sotilasapuun
Kongressissa väännetään parhaillaan sadan miljardin dollarin rahoituspaketista, johon on koplattu sotilasapua Israelille, Taiwanille ja Ukrainalle sekä lisärahoitusta Yhdysvaltain oman rajaturvallisuuden parantamiseen. Kongressin alahuoneessa enemmistönä olevat republikaanit – joista monet eivät muutenkaan ole kovin innokkaita tukemaan Ukrainaa – ovat pyrkineet painostamaan Bidenia raja-asiassa vastineeksi Ukrainan apupaketin hyväksymisestä.
Nyt näyttää siltä, että Bidenin hallinto on valmis antamaan periksi ja parantamaan rajavalvontaa, kertoo CBS News. Valkoinen talo on ilmoittanut olevansa valmis antamaan rajavartijoille oikeuden käännyttää turvapaikanhakijoita käsittelemättä heidän turvapaikkahakemuksiaan. Käytännössä rajavartijat voisivat siis tarvittaessa lopettaa turvapaikkahakemusten vastaanottamisen kokonaan.
Nopeutettu käännytysprosessi
Käyttöön voitaisiin myös ottaa maanlaajuinen, nopeutettu käännytysprosessi niille laittomasti maahan tulleille, jotka eivät hae turvapaikkaa tai joiden turvapaikkahakemus todetaan perusteettomaksi alustavassa kuulemisessa. Nyt tällainen pikakäsittely on mahdollinen vain rajavyöhykkeellä.
Bidenin hallinto on valmis myöntymään myös siihen, että tietyt tulijat voitaisiin ottaa säilöön siksi ajaksi, kun heidän turvapaikkahakemustaan käsitellään. Tämä voi kuitenkin kaatua tulijoiden suureen määrään ja säilöönottotilojen puutteeseen.
Nähtäväksi jää, riittävätkö demokraattien ehdottamat tiukennukset republikaaneille, jotka ovat aiemmin ehdottaneet vieläkin tiukempaa linjaa. Lisäksi republikaanit haluavat rajoittaa presidentin oikeutta myöntää tilapäinen oleskelulupa humanitaarisilla perusteilla tietystä maasta – kuten esimerkiksi Afganistanista tai Haitilta – tuleville normaalin maahantuloprosessin ohi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Bill Melugin rajavartiosto turvapaikanjakijat Arizona Texas käännyttäminen Joe Biden laiton siirtolaisuus USA Laiton maahantulo Rajavalvonta Donald Trump Siirtolaisuus Kiina Ukraina Yhdysvallat maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Koko Suomen itäraja suljetaan uudelleen – uhka kansalliselle turvallisuudelle

Itäraja menee kiinni – sisäministeri Rantanen: Valitettavasti Venäjän viranomaisten toiminta jatkui

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa

Stubb ottaisi itärajan yli lisää ihmisiä Suomeen – Halla-aholta naseva kuitti: ”Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan nenäänsä pidemmälle”

Trump otti murskavoiton esivaaleissa – suomalaistoimittajat pettyneitä

Trump otti selkeän voiton New Hampshiren esivaalissa – Haley vannoo jatkavansa kamppailua

Elon Musk syyttää Bidenia “yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.

Purra Ylen puheenjohtajatentissä: Tärkeintä on turvallinen Suomi – ”Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ratkaistaan kiristämällä maahanmuuttopolitiikkaa”
Ylen alue- ja kuntavaalien kolmannessa puheenjohtajatentissä kohtasivat torstai-iltana perussuomalaisten Riikka Purra, vihreiden Sofia Virta ja Liike Nytin Harry Harkimo.