

LEHTIKUVA/ARKISTO
Ulkoministeri Haaviston pitkä tervehtiminen Iranin ulkoministerin kanssa YK:n ihmisoikeusneuvostossa herätti närkästystä maailmalla
Asiasta videotwiittasi esimerkiksi UN Watchin johtaja Hillel Neuer.
– “It’s good to see you again,” says Finland Foreign Minister @Haavisto just now, as he meets and smiles with murderous mollahs’ mouthpiece @Amirabdolahian, next to the U.N. Human Rights Council. @MarinSanna, we urged the free world: #WalkoutIRI.
“It’s good to see you again,” says Finland Foreign Minister @Haavisto just now, as he meets and smiles with murderous mollahs’ mouthpiece @Amirabdolahian, next to the U.N. Human Rights Council.@MarinSanna, we urged the free world: #WalkoutIRI pic.twitter.com/3EwkLXQISa
— Hillel Neuer (@HillelNeuer) February 27, 2023
Ulkoministeri Pekka Haaviston tervehtiminen Iranin ulkoministerin Hossein Amir-Abdollahianin kanssa on saanut laajaa paheksuntaa myös #WalkoutIRI ja #WomanLifeFreedom ihmisoikeustaistelijoiden keskuudessa.
Ulkoministeri ei vastaa
Haavisto edusti Suomea YK:n ihmisoikeusneuvoston konfrenssissa Sveitsin Genevessä, 26.–27. helmikuuta.
Ihmisoikeusneuvosto on YK:n tärkein hallitustenvälinen ihmisoikeuksia suojeleva ja edistävä elin.
– YK:n ihmisoikeusneuvostolla on tärkeä mandaatti huolehtia ihmisoikeuksien toteutumisesta kaikkialla maailmassa. Tämä on erityisen keskeistä muistaa juhlistaessamme YK:n ihmisoikeusjulistuksen 75-vuotista taivalta tänä vuonna. Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille ja kaikki YK:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet ihmisoikeuksiin, toteaa ulkoministeri Haavisto ulkoministeriön tiedotteessa.
Ulkoministeriön tiedote kertoo myös, että ihmisoikeusneuvoston jäsenenä Suomi edistää järjestelmällisesti naisten ja tyttöjen oikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa, haavoittuvassa asemassa olevien henkilöiden ja ryhmien oikeuksia sekä vastuuvelvollisuuden toteutumista. Vapaan kansalaisyhteiskunnan, ihmisoikeuspuolustajien ja YK:n ihmisoikeusvaltuutetun riippumattoman työn tukeminen ovat myös vahva osa Suomen jäsenyyskautta.
Suomen Uutiset pyysi ulkoministeriöstä ulkoministerin kommenttia asiasta tiistaina 28.2. Vastausta ei kuulunut.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hillel Neuer Hossein Amir-Abdollahian YK:n ihmisoikeusneuvosto Sveitsi Sanna Marin Pekka Haavisto Ulkoministeriö
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?

Haaviston mielestä perheenyhdistäminen on perusoikeuskysymys – suomalaismiehen vaimo ja lapsi jumissa ulkomailla, ulkoministeri ei ole edes vastannut yhteydenottoon

Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen
Viikon suosituimmat

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.