Tutkimus vahvisti sen taas: suomalaisella saunalla on lukuisia hyviä terveysvaikutuksia

01.08.2018 |19:00

Mayo Clinic Proceedings -lehdessä julkaistu katsausartikkeli osoitti, että saunominen on yhteydessä valtimotautien, kuten korkean verenpaineen, sydäntautien ja neurokognitiivisten sairauksien riskin vähentymiseen. Saunominen näyttäisi vähentävän myös keuhkosairauksien ja mielenterveysongelmien riskiä sekä kuolleisuutta.

Tämä Jyväskylän yliopiston, Itä-Suomen yliopiston sekä Bristolin yliopiston toteuttama kirjallisuuskatsaus suomalaisen saunan terveysvaikutuksista osoitti myös mekanismin, jolla saunominen parantaa terveyttä. Säännöllinen saunominen suomalaisessa saunassa (80-100 astetta) vakauttaa autonomista hermostoa, alentaa verenpainetta, vähentää tulehduksia, oksidatiivista stressiä ja huonoa kolesterolia, ja suojaa valtimoita kovettumiselta.

Fysiologinen vaste tavalliseen saunomiseen vastaa kohtalaisen fyysisen aktiivisuuden, kuten kävelyn, tuottamia fysiologisia vasteita.

Sama tutkimusryhmä on julkaissut useita kokeellisia tutkimuksia, jotka ovat osoittaneet saunomisen lyhytaikaiset vaikutukset verenpaineeseen, erityisesti sydän – ja verisuonitautiriskistä kertoviin biomarkkereihin ja tulehdusarvoihin.

Nyt julkaistu katsaus painotti sitä, että saunominen on varsin turvallista, ja että saunominen sopii myös potilaille, joilla on jo diagnosoitu sydän- ja verisuonitauti.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
8.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
10.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää