

LEHTIKUVA
Tutkimus: Antifan läsnäolo lisää väkivallan riskiä
Yhdysvalloissa on tutkittu Black Lives Matter -mielenosoituksia ja Antifan osuutta niissä. Tutkimuksen mukaan Antifan läsnäolo mielenosoituksessa lisää väkivallan riskiä suuresti. Sillä sen sijaan ei näytä olevan merkitystä, onko paikalla äärioikeistolaisia vastamielenosoittajia vai ei.
Pennsylvanian yliopiston tutkijat analysoivat vuoden 2020 Black Lives Matter -mielenosoituksia ja totesivat, että Antifan läsnäolo mielenosoituksessa “lisää väkivallan riskiä suuresti”. Tutkimuksesta on uutisoinut Washington Post.
Tutkijat havaitsivat, että Antifan läsnäolo BLM-mielenosoituksissa johti suurempaan henkilö- ja omaisuusvahinkojen määrään verrattuna sellaisiin mielenosoituksiin, joissa Antifa ei ollut mukana. Väkivaltaisten “antifasistien” läsnäolo siis johtaa väkivaltaan.
George Floydin kuolema aiheutti 14 000 mielenosoitusta
Penn State -yliopiston tutkimuksessa käytiin läpi peräti 14 000 vuonna 2020 tapahtunutta BLM-mielenosoitusta tai protestia. Antifa oli mukana vain murto-osassa niistä, joten “ei voida väittää, että Antifa olisi soluttautunut BLM-liikkeeseen”, tutkijat Kerby Goff ja John D. McCarthy korostavat.
Tutkimuksen mukaan Antifa oli vuonna 2020 mukana 37 mielenosoituksessa, joista yhdessätoista – eli lähes joka kolmannessa – aiheutui vammoja mielenosoittajille. Niissä mielenosoituksissa, joista Antifa pysyi poissa, vain kahdessa prosentissa aiheutui vammoja mielenosoittajille. Sama pätee omaisuusvahinkoihin.
Antifan läsnäolollaan kunnioittamista mielenosoituksista 14 prosentissa aiheutettiin vammoja poliisille. Kun Antifa ei ollut läsnä, vain kahdessa prosentissa BLM-mielenosoituksista tilanne meni niin pahaksi, että poliiseille tuli vammoja.
Antifan läsnäolo lisää väkivaltaa – äärioikeiston ei
Tutkimuksen tulos on siis lyhykäisyydessään se, että jos Antifa osallistuu mielenosoitukseen, väkivaltaa esiintyy paljon enemmän kuin niissä mielenosoituksissa, joissa antifalaisia ei ole mukana.
Äärivasemmiston väkivaltaa selitetään usein sillä, että se on vain vastareaktio äärioikeiston väkivaltaan. Tämän tutkimuksen valossa väite ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Penn State -yliopiston tutkijat eivät löytäneet mitään eroa väkivallan yleisyydessä sen suhteen, oliko Antifaa vastassa jonkin äärioikeistoryhmittymä vai riehuivatko Antifan kannattajat ihan keskenään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- John D. McCarthy Kerby Goff BLM George Floyd mielenosoitukset Äärioikeisto mellakat Antifa Black Lives Matter Äärivasemmisto Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Äärivasemmistolaiset iskivät moskeijaan Leipzigissa

Li Anderssonin ministerinjakkara horjuu – väittää ettei tiennyt Dellingerin tappamistwiiteistä, mutta se tuskin pitää paikkaansa

Junnila vaatii katujengejä kuriin: Asiaan on puututtava välittömästi ja jämäköin ottein

Ajoi nuoren miehen kuoliaaksi – perusteli yliajoa uhrin “äärioikeistolaisuudella”

Antifan iskuryhmä pahoinpiteli useita ihmisiä Budapestissa – naiset mukana hakkaamassa

Äärivasemmisto hyökkäsi poliisin koulutuskeskukseen Atlantassa – kymmeniä pidätetty epäiltynä terrorismista
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää