Tutkijat uskovat tähän: Algoritmi pystyy ennustamaan yhteiskunnallisia levottomuuksia

17.01.2022 |08:41

Kazakstanin äskettäinen kansannousu ja Capitolin valtaus vuosi sitten ovat esimerkkejä tapahtumakuluista, jotka olisi ehkä voitu ennustaa etukäteen. Maailma on pullollaan tietokantoja ja koneoppivilla ohjelmistoilla tietoläjistä voidaan jalostaa sääennustuksen tasoisia näkemyksiä myös yhteiskunnallisista levottomuuksista.

Kansan käyttäytymistä ennustavia algoritmeja on tähän mennessä hyödynnetty lähinnä valtioissa, joissa levottomuudet tai niiden uhka on arkipäivää. Malleihin on voitu lisätä televalvonnasta saatua tiedusteludataa. Valtaeliitti on sitten tilannekuvan perusteella saattanut jopa eliminoida henkilöitä, joiden on koettu asettuvan harvainvaltaa vastaan.

Nyt yhteiskunnalliset ennustemallit ovat rantautumassa myös demokraattisesti johdettuihin valtioihin, joissa signaalit kansan mielenliikkeistä voivat – jos niin halutaan – kannustaa positiivisiin muutoksiin yhteiskunnassa. Mielenosoituksia ja levottomuuksia voidaan yksinkertaisimmin ehkäistä korjaamalla epäkohtia.

Ohjelmistot opetetaan nuuhkimaan uhkia

– Ihmisillä on taipumusta tunnistaa sisimmässään uhkia, he voivat vaikkapa aavistaa lähestyvän myrskyn. Ja he voivat olla oikeassa. Ominaisuus on erittäin hyödyllinen, sanoo konfliktien ennustamisen pioneeri Philip Schrodt Interesting Engineering -verkkomediassa.

Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon ja keskustiedustelupalvelu CIA käyttävät IE:n mukaan jo tekoälyä levottomuuksien ennustamiseen ja seurantaan ulkomailla. Tiedemaailma uskoo ajan olevan nyt kypsä koneoppivien järjestelmien käyttämiseen myös kotimaisten mielialojen seurannassa.

Sekään ei välttämättä ole poissuljettua, että koneoppivaa ennustamista käytetään tällä hetkellä esimerkiksi Ukrainaan liittyvien tapahtumien mallintamisessa sekä mahdollisten seurausten spekuloinnissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää