Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tutkija varoittaa katastrofista: Terroristijärjestöt rekrytoivat uusia jäseniä täysin vapaasti

13.05.2021 |08:30

Kalifaatti on kaatunut mutta väkivaltaisen islamismin uhka länsimaita kohtaan ei ole kadonnut minnekään. Ja vaara tulee lähivuosina yhä kasvamaan. Siksi on käsittämätöntä, että väkivaltaisen ideologian annetaan kasvaa vailla minkäänlaista vastarintaa, ihmettelee tutkija SVT:n uutisissa.

Terrorismin tutkija Magnus Ranstorp varoitti vuonna 2012 viranomaisia siitä, että Ruotsista matkusti henkilöitä Syyriaan liittyäkseen islamistijärjestöihin. Matkojen estämiseksi ei tehty mitään.

Kun Isis sitten kaksi vuotta myöhemmin perusti kalifaattinsa, matkat Syyriaan jatkuivat vanhaan malliin. Nyt tosin suoraan terroristijärjestön riveihin. Ranstorp yritti jälleen herätellä viranomaisia ja tulokset jäivät taas laihoiksi.

”Periaatteessa kyse on katastrofista”

Isis-järjestön riveihin lähti Ruotsista 300 henkilöä, joista 200 on palannut takaisin. Juuri ketään ei ole asetettu syytteeseen tahi tuomittu. Turvallisuusviranomaiset arvelevat paluumuuttajilla olevan kokemusta ja kykyä terrori-iskujen tekemiseen Ruotsissa.

– Periaatteessa kyse on katastrofista, myöhästymisten ketjureaktiosta kaikilla tasoilla. Erityisesti ennaltaehkäisevien toimien osalta, mutta sama koskee myös lainsäädäntöä. Turvallisuuspoliisi Säpo tekee hyvää työtä mutta he eivät yksin pysty pysäyttämään väkivaltaista islamia, terrorismin tutkija Ranstorp painottaa.

Ruotsissa 2 000 väkivaltaista islamistia

Väkivaltaisen islamismin kannatus lisääntyi Ruotsissa samaa vauhtia Syyriaan tehtyjen matkojen kanssa. Kun maassa kymmenen vuotta sitten oli ehkä 200 väkivaltaan valmista islamistia, niin tänään heitä on 2 000.

– Minusta tämä on hoidettu täysin käsittämättömällä tavalla ja koko yhteiskuntaa on petetty. Vihastun todella, kun ajattelenkin kaikkia näitä menetettyjä vuosia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää