

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 44/2017 luetuin
Turvapaikkabisnes kannattaa – Luona Oy:n toimitusjohtajalle 137 000 euron palkankorotus
Vastaanottokeskustoimintaa harjoittava Luona Oy teki viime vuonna liikevoittoa yli kolme miljoonaa euroa. Menestys takasi jättitulot myös yhtiön toimitusjohtajalle sekä hallituksen jäsenille. Luona Oy:n tulos on tehty lähes kokonaan veronmaksajien rahoilla.
Yksityisomisteinen vastaanottokeskustoiminta on hyvää bisnestä. Helsinkiläinen Luona Oy on nopeasti kasvanut yhdeksi suurimmista alan yrityksistä. Sen myötä yhtiön maksukyky on kunnossa.
Suuremmat tulot kuin presidentillä
Viime vuonna Luonan toimitusjohtajan Milja Saksin ansiotulot olivat yhteensä 179 336 euroa. Saksin pääomatulot olivat 9 420 euroa. Toimitusjohtaja lukeutuu parhaiten ansaitsevien suomalaisten kapeaan kärkeen.
Vielä vuonna 2015 Saksin tulot olivat 42 007 euroa. Yhdessä vuodessa tilipussiin tuli lisää 137 329 euroa, joten kyse on muhkeasta palkankorotuksesta.
Vertailun vuoksi: tasavallan presidentti Sauli Niinistön palkkio on vuodessa 126 000 euroa, eli yli 50 000 euroa vähemmän kuin yksityisen vastaanottokeskusyrityksen toimitusjohtajalla. Tosin tasavallan presidentin palkkio on kokonaan verovapaata.
Demarimepin aviomiehelle muhkea tili
Myös Luona Oy:n hallituskokoonpano tienaa erittäin hyvin. Hallituksen puheenjohtajan Marja Hautakankaan tulot olivat viime vuonna 102 827 euroa. Palkkapussi paisui runsaat 5 000 euroa, sillä aiemmin, vuonna 2015 Hautakankaan tulot olivat 97 513 euroa.
Hallituksen jäsenen Markus Oksan tulot olivat viime vuonna huimat 871 790 euroa. Tulot olivat enimmäkseen pääomatuloa ansiotulon osuuden ollessa 52 443 euroa.
Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrin (sd.) aviomies Pasi Natri istuu Luona Oy:n hallituksessa. Natrin tulot ovat vuodesta toiseen muhkeat. Viime vuonna Natri ansaitsi 206 114 euroa ja sai pääomatuloa 3912 euroa. Natrin ansiotulot olivat vajaa 2 000 euroa pienemmät kuin vuonna 2015, mikä tuskin tuntuu missään.
3,2 miljoonan liikevoitto emoyhtiölle
Luona Oy oli ensimmäisiä kokonaan yksityisomisteisia vastaanottokeskustoiminnan aloittaneita yrityksiä vuonna 2015, jolloin Suomeen saapui ennätysmäärä siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita. Tuolloin EU-alueelta turvapaikkaa haki yli miljoona henkilöä.
Vastaanottokeskustoiminnalle oli viime vuonna suuri tarve ja Luona kykeni tuolloin nopeasti vastaamaan kysyntään. Vuonna 2016 valtio joutui ostamaan yksityisiltä vastaanottokeskuksilta palveluja kymmenillä miljoonilla euroilla.
Luonan tilikausi vuonna 2016 meni ennätyksellisen hyvin. Tilikaudella yritys onnistui kolminkertaistamaan liikevaihtonsa 52,8 miljoonaan euroon. Liikevoittoa tilikaudella kertyi huimat 3,2 miljoonaa euroa.
Luona siirsi lähes kokonaan liikevoittonsa konserniavustuksena emoyhtiölleen Barona Groupille. Konserniavustus mahdollistaa tulonsiirrot samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden välillä verotettavaan tuloon vaikuttavalla tavalla.
Konserniavustus on antajalleen vähennyskelpoinen meno ja saajalle veronalainen tulo. Niinpä järjestely salli Luona Oy:lle mahdollisuuden tehdä useita vähennyksiä vuoden 2016 verotukseensa.
Halla-aho vertaa varastamiseen
Luona Oy on hyvä esimerkki yksityisestä yrityksestä, joka teki lähes koko liikevaihtonsa veronmaksajien rahoilla.
Perussuomalaiset ottivat esille tällaisen rahastuksen mahdollisuuden jo 2015. Varoituksia ei kuunneltu, ja niinpä vastaanottokeskustoiminnasta tuli valtava tulonsiirto veronmaksajilta yksityisten sijoittajien hyväksi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoittaa vastaanottokeskustoiminnasta ja pakolaiskriisistä Facebookissa. Halla-aho vertaa toimintaa varastamiseen.
– Pakolaisbisnes on sote-uudistuksen tavoin hyvä esimerkki kleptokratiasta, jossa elämme. Verorahat imuroidaan monikansallisten konsernien taskuun, verot maksetaan – jos maksetaan – minne sattuu, “avainhenkilöille” jaetaan bonukset hyvin hoidetusta vedätyksestä.
– Jos joku kitisee vastaan, hän on sydämetön, markkinatalouden vastustaja tai putinisti, Halla-aho kirjoittaa.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – “Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Leena Meri: maahanmuuton kustannukset ovat valtavat, mutta hallitus säästää omien kansalaistensa hyvinvoinnista

Hakkarainen ministeri Mattilalle: Mikä maksaa maahanmuuton kulujen selvittämisessä? – “Kertokaa nyt rehellisesti”

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla

Eurovaaliehdokas Sibakoff ei halua koskaan enää uutta maahanmuuttokriisiä: Rajat olisi pitänyt sulkea heti

Keskusta yrittää säilyttää lakkautettavan vastaanottokeskuksen – Simula: ”Härski temppu aluepolitiikan varjolla”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.