Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Turvapaikanhakijoiden palautukset vauhtiin Ruotsissa

15.08.2019 |10:12

Ruotsin poliisi on palauttanut heinäkuun loppuun mennessä 201 kielteisen turvapaikkapäätöksen saanutta henkilöä Afganistaniin. Palautuksia on ollut nyt jo yhtä paljon kuin koko viime vuonna yhteensä.


Menestyksellisen toiminnan takana on yhteistyö paikallisten viranomaisten kanssa Afganistanissa. Apua on ollut myös lainmuutoksesta.

– Euroopan unionilla ja Afganistanilla on sopimus ja myös Ruotsilla ja Afganistanilla on kahdenvälinen sopimus henkilöiden palautuksista kotimaahansa ja se helpottaa työtämme, sanoo rajapoliisin päällikkö ykskantaan.

Pakkokeinoja tarvitaan kuitenkin harvoin, vaikka poliisi hoitaa ilman oleskelulupaa olevien henkilöiden palautukset lähtömaihinsa.

Turvallisuustilanne seurannassa

Palautuksiin voisi tosin saada vieläkin lisää puhtia, mutta pidemmän päälle kyse on aina viranomaisten resursseista.

Kohdemaan turvallisuus eli poliittinen kehitys ja vakaus ovat poliisin mukaan keskeistä palautusten onnistumiselle. Tällä hetkellä Afganistanin levottomuudet eivät vaikuta palautuksiin.

– Seuraamme tilannetta ja meillä on ihmisiä paikan päällä, mutta Maahanmuuttovirasto tekee lopulliset päätökset kohdemaan turvallisuustilanteesta, poliisin edustaja toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää