

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Turvapaikanhakijat kerätään laitoksiin Ruotsissa – Maahanmuuttoviraston tarjoamista tiloista kieltäytyminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuntumiseen
Maahanmuuton kielteisiä seurauksia ja sen aiheuttamaa kaaosta pyritään Ruotsissa vähentämään ohjaamalla turvapaikanhakijat Maahanmuuttoviraston tiloihin odottamaan asiansa käsittelyä. Tiloista poistuminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuttamiseen. Toimenpiteiden eräs keskeinen syy on palautusten helpottaminen.
Turvapaikanhakijat asuvat Ruotsissa nykyisin paljolti erillisissä, itse hankkimissaan asunnoissa. Seuraukset ovat olleet merkittävän kielteisiä sekä pakolaisille itselleen että yhteiskunnalle. Kyse on ahtaan asumisen lisäksi lisääntyneestä segregaatiosta.
Ruotsidemokraattien tukema hallitus esittääkin lainmuutoksia, joiden perusteella turvapaikanhakijat sijoitetaan Maahanmuuttoviraston osoittamiin tiloihin itse järjestetyn majoituksen sijasta.
– Tavoitteena on saada vastaanottoprosessi kuntoon siten, että hakemusten käsittely tehostuu, niiden käsittelyaika lyhenee ja syrjäytymisen haitat vähenevät, sanoo maahanmuuttoministeri Johan Forssell oikeusministeriön tiedotteessa.
Turvapaikkahakemus voidaan perua
Turvapaikanhakijoiden on pysyttävä Maahanmuuttoviraston heille osoittamissa tiloissa, sillä muutoin vastaanottorahan ja muiden mahdollisten tukien maksatus keskeytetään.
Viranomaisilla on oikeus tarkistaa, että asiakkaat oikeasti asuvat heille määrätyissä tiloissa. Jos henkilö ei todistettavasti asu määrätyissä tai ilmoittamissaan tiloissa, hänen turvapaikkahakemuksensa voidaan katsoa peruutetuksi.
Turvapaikanhakijoille on tulossa myös lakisääteinen velvollisuus osallistua kotoutumista edistäviin toimiin kuten kieliopintoihin ja muuhun koulutukseen.
Tehostetussa kotoutuksessa painotetaan ruotsalaisten normien ja lakien tuntemusta, joka nykyisin on jäänyt liian vähäiseksi. Siksi osallistuminen koulutukseen on pakollista ja tulee perustumaan lakiin.
Palautukset helpottuvat
– Kyseessä on ensimmäisen askel kontrolloida hallitsematonta maahantuloa sosiaalisen syrjäytymisen ja varjoyhteiskunnan kasvun ehkäisemiseksi. Lisää toimenpiteitä on tulossa, painottaa ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.
Asplingin viittaamaan selvitykseen sisältyy lisätiukennuksia. Turvapaikanhakijan on asuttava Maahanmuuttoviraston soittamissa tiloissa koko hakemuksen käsittelyn ajan. Myös liikkumista keskuksen ulkopuolelle rajoitetaan.
– Lähdemme siitä, että kyse on yhteisasumisesta, nythän vielä on kyse enimmäkseen erillisistä asunnoista, toteaa selvityshenkilö Ingela Fridström.
Jos henkilöllä on varallisuutta, hänen on maksettava saamistaan etuisuuksista. Uudistusten eräs keskeinen tarkoitus on pitää turvapaikanhakijat saavutettavissa siinä tapauksessa, että vastaus heidän anomukseensa on kielteinen ja edessä on palautus lähtömaahan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotoutus vastaanottoprosessi Ingela Fridström Ludvig Aspling Ruotsin porvarihallitus Johan Forssell hallitsematon maahanmuutto turvapaikka-anomus varjoyhteiskunta segregaatio pakolainen palautukset lakimuutos Maahanmuuttovirasto Syrjäytyminen Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakija
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen linja kerää kannatusta myös EU:ssa – komissio kaavailee palautuskeskusten perustamista unionin ulkopuolelle kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille
Suomen tavoin muutkin EU-maat ovat viime aikoina alkaneet omillaan torjua välineellistettyä maahantuloa. Esimerkiksi Puola aikoo asettaa väliaikaisen kiellon turvapaikan hakemiselle. - Uusille keinoille on tarvetta tilanteessa, jossa Venäjä ja Valko-Venäjä käyttävät kolmansien maiden ihmisiä puskeakseen heitä EU-maiden rajoille, perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius sanoo.

Oman turvapaikkapolitiikkansa kaaokseen ajanut Saksa etsii ratkaisumalleja Hollannista ja Pohjoismaista
Saksassa vaaditaan muutosta yhteiskunnallisia jännitteitä synnyttävään hallitsemattomaan maahantuloon ja siirtolaispolitiikkaan. Mallia etsitään nyt myös Hollannista ja Pohjoismaista.

Maahanmuuttopolitiikkaa kiristetään ja rangaistuksia kovennetaan – ministeri Ranne: Sinivalkoinen sisäisen turvallisuuden politiikka johtaa meidät pois Ruotsin tieltä
Perussuomalainen liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne kirjoittaa Hämeen Sanomien mielipidekirjoituksessaan sinivalkoisen sisäisen turvallisuuden suunnanmuutoksesta, joka johtaa Suomen pois Ruotsin tieltä.

Borta bra men hemma bäst – Jimmie Åkesson sai tahtonsa läpi ja Ruotsi on maksamassa muhkeat korvaukset takaisin kotimaahansa palaaville
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus haluaa antaa yhä useammalle ulkomaalaistaustaiselle mahdollisuuden palata kotimaahansa. Tuki suunnattaneen erityisesti heille, joilla on ollut suurimmat vaikeudet integroitua ruotsalaiseen yhteiskuntaan. Korvaus voi palaajaa kohtaan nousta jopa 350 000 kruunuun.
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää