Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Turvapaikanhakijat kerätään laitoksiin Ruotsissa – Maahanmuuttoviraston tarjoamista tiloista kieltäytyminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuntumiseen

22.10.2024 |10:30

Maahanmuuton kielteisiä seurauksia ja sen aiheuttamaa kaaosta pyritään Ruotsissa vähentämään ohjaamalla turvapaikanhakijat Maahanmuuttoviraston tiloihin odottamaan asiansa käsittelyä. Tiloista poistuminen voi johtaa avustusten ja hakemuksen peruuttamiseen. Toimenpiteiden eräs keskeinen syy on palautusten helpottaminen.

Turvapaikanhakijat asuvat Ruotsissa nykyisin paljolti erillisissä, itse hankkimissaan asunnoissa. Seuraukset ovat olleet merkittävän kielteisiä sekä pakolaisille itselleen että yhteiskunnalle. Kyse on ahtaan asumisen lisäksi lisääntyneestä segregaatiosta.

Ruotsidemokraattien tukema hallitus esittääkin lainmuutoksia, joiden perusteella turvapaikanhakijat sijoitetaan Maahanmuuttoviraston osoittamiin tiloihin itse järjestetyn majoituksen sijasta.

– Tavoitteena on saada vastaanottoprosessi kuntoon siten, että hakemusten käsittely tehostuu, niiden käsittelyaika lyhenee ja syrjäytymisen haitat vähenevät, sanoo maahanmuuttoministeri Johan Forssell oikeusministeriön tiedotteessa.

Turvapaikkahakemus voidaan perua

Turvapaikanhakijoiden on pysyttävä Maahanmuuttoviraston heille osoittamissa tiloissa, sillä muutoin vastaanottorahan ja muiden mahdollisten tukien maksatus keskeytetään.

Viranomaisilla on oikeus tarkistaa, että asiakkaat oikeasti asuvat heille määrätyissä tiloissa. Jos henkilö ei todistettavasti asu määrätyissä tai ilmoittamissaan tiloissa, hänen turvapaikkahakemuksensa voidaan katsoa peruutetuksi.

Turvapaikanhakijoille on tulossa myös lakisääteinen velvollisuus osallistua kotoutumista edistäviin toimiin kuten kieliopintoihin ja muuhun koulutukseen.

Tehostetussa kotoutuksessa painotetaan ruotsalaisten normien ja lakien tuntemusta, joka nykyisin on jäänyt liian vähäiseksi. Siksi osallistuminen koulutukseen on pakollista ja tulee perustumaan lakiin.

Palautukset helpottuvat

– Kyseessä on ensimmäisen askel kontrolloida hallitsematonta maahantuloa sosiaalisen syrjäytymisen ja varjoyhteiskunnan kasvun ehkäisemiseksi. Lisää toimenpiteitä on tulossa, painottaa ruotsidemokraattien maahanmuuttopoliittinen asiantuntija Ludvig Aspling.

Asplingin viittaamaan selvitykseen sisältyy lisätiukennuksia. Turvapaikanhakijan on asuttava Maahanmuuttoviraston soittamissa tiloissa koko hakemuksen käsittelyn ajan. Myös liikkumista keskuksen ulkopuolelle rajoitetaan.

– Lähdemme siitä, että kyse on yhteisasumisesta, nythän vielä on kyse enimmäkseen erillisistä asunnoista, toteaa selvityshenkilö Ingela Fridström.

Jos henkilöllä on varallisuutta, hänen on maksettava saamistaan etuisuuksista. Uudistusten eräs keskeinen tarkoitus on pitää turvapaikanhakijat saavutettavissa siinä tapauksessa, että vastaus heidän anomukseensa on kielteinen ja edessä on palautus lähtömaahan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Perussuomalainen linja kerää kannatusta myös EU:ssa – komissio kaavailee palautuskeskusten perustamista unionin ulkopuolelle kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille

17.10.2024 |13:17

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää