

Turvallinen Oulu -tanssi pääsi maailmankartalle, huonolla tavalla – veteraaninäyttelijä James Woods luonnehtii videota “demokraatti-imbesillien” touhuksi
Oululaisen nuorisotyötiimin tekemä TikTok-video leviää sosiaalisessa mediassa viraalina. Ei siis enää Suomessa, kaikkialla maailmassa. Katsomiskertoja on jo yli miljoona. Valitettavasti pohjoisen kaupungin pyrkimys vähentää nuoriin kohdistuvia raiskauksia tanssin keinoin herättää katsojissa lähinnä huvittuneisuutta tai myötähäpeää.
Oulun kaupunki on perustanut projektin, jonka tavoitteena on ehkäistä alaikäisiin kohdistuvia seksuaalirikoksia. Projektin puitteissa on tehty muun muassa videoita, joita esitetään nuorten suosimassa TikTok-palvelussa. Nyt yksi näistä videoista on lähtenyt leviämään somessa viruksen lailla.
Oululainen tubettaja ja varavaltuutettu Tiina Wiik (asyl.) kirjoitti englanninkielisen twiitin, jossa hän kritisoi miljoonabudjetilla pyörivän projektin rahankäyttöä. Esimerkkinä hankkeen saavutuksista Wiik linkitti TikTok-videon, jossa Nopsa-tiimin nuorisotyöntekijät tanssahtelevat rytmikkäästi mutta totisin ilmein. Taustamusiikin sanat kuuluvat “Stop, don’t touch me there, this is my no-no square“, eli “Stop, älä koske minua sinne, tämä on minun ei-ei-alueeni“.
Wiikin twiitti herätti ansaittua huomiota. Tätä juttua kirjoitettaessa sitä on uudelleentwiitattu 4400 kertaa. Videota jakaneiden joukossa ovat muun muassa ranskalaiskirjailija Renaud Camus ja amerikkalainen veteraaninäyttelijä James Woods, jolla on 2,2 miljoonaa seuraajaa. Woods luonnehtii videota “demokraatti-imbesillien” touhuksi.
Harva TikTok-videota kommentoinut tuntuu uskovan, että raiskauksia voitaisiin ennaltaehkäistä tanssin keinoin. Eräs videota eteenpäin jakanut Twitterin käyttäjä on erehtynyt luulemaan, että video on kuvattu Ruotsissa, joten aivan kaikkea ansaitsemaansa kunniaa Oulu ei saa.
Lapsille media- ja turvataitoja
Turvallinen Oulu -hankkeen päätavoitteena on ennalta ehkäistä alaikäisiin kohdistuvia seksuaalirikoksia Oulussa. Hankkeen nettisivun mukaan se “vahvistaa lasten, nuorten ja vanhempien media- ja turvataitoja” sekä “vahvistaa maahanmuuttajien yhteisöön integroitumista”.
Projekti sai alkunsa Oulussa ilmitulleesta, maahanmuuttajataustaisten miesten tekemästä seksuaalirikosten sarjasta. Hanke on eri ministeriöiden rahoittama ja sen kokonaiskustannukset ovat hankesuunnitelman mukaan 2,3 miljoonaa euroa.
Sisäministeri Maria Ohisalo kertoo Twitterissä käyneensä perjantaina tärkeän ja mielenkiintoisen keskustelun Turvallinen Oulu -hankkeen ammattilaisten kanssa. Ohisalon mukaan keskustelussa käsiteltiin muun muassa nuorten saamaa psykososiaalista tukea, perheiden tukemista ja maahanmuuttajien kotoutumista. Tarina ei kerro, näytettiinkö sisäministerille hankkeen tuottama TikTok-video.
Edellisen kerran Oulussa annettiin raiskausten estämisohjeita vuoden 2015 turvapaikanhakija-aallon jälkimainingeissa. Tuolloin Yle Oulu julkaisi legendaarisen videon, jossa opastettiin pysäyttämään raiskaaja tomerasti tumppua näyttämällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- James Woods Renaud Camus alaikäisten seksuaalinen hyväksikäyttö TikTok Turvallinen Oulu Tiina Wiik grooming Maria Ohisalo Raiskaukset Turvapaikanhakijat Oulu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Haaga-Helian opiskelijakunta estää Perussuomalaiselta Nuorisolta pääsyn vaalitorille – syy haiskahtaa woketukselta
Perussuomalainen Nuoriso ei saa kutsua ammattikorkeakoulu Haaga-Helian opiskelijakunnan Helgan 26. helmikuuta järjestettävään vaalitoriin. Helgan opiskelijakunta ilmoitti asiasta sähköpostitse maanantaina. Viestissään Helga vetoaa muun muassa fuksiaisissa sattuneeseen turvattomuuden tunteen aiheuttamiseen, joka on johtanut luottamuspulaan.

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

Teemu Keskisarja: Nälkä-Suomi säästyi kehitysavun kiroukselta, supisuomalaiset ihmiset ottivat vastuun omasta elämästään (video)

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?
Sinun verorahojasi käytetään Ylen budjetin kautta tuotantoihin nimeltä Sinkut paljaana, Pillupäiväkirjat, Sointu Borg & Tyrkyt, somalin- ja arabiankieliset uutiset, Queerruutu, Deittaavat daamit, Treffeille ympäri maailma ja Tuontirakkautta. - Onko tämä sisältö suomalaisten veroeurojen arvoista? kysyy kansanedustaja Joakim Vigelius.

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa
Marttaliitto on tiedottanut hiljattain, että se on sitoutunut tarjoamaan omissa tilaisuuksissaan vain kasvisruokaa vuosien 2025 ja 2026 aikana. Liiton mukaan sitoumus kasvisruokaan on yksi konkreettinen teko liiton toiminnan hiilijalanjäljen ja muiden ympäristövaikutusten pienentämiseksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä sitoumus tarkoittaa käytännössä suomalaisen monipuolisen ruokakulttuurin ja perinteisten ruokailutottumusten syrjäyttämistä ideologisista syistä.

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”
Perussuomalainen Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan jäsen Mika Raatikainen on tehnyt lautakunnassa esityksen niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä. Mariantunneli on suunnitteilla oleva pyöräliikenteen ja jalankulun tunneli Helsingin Kampissa ja Lapinlahdessa, joka alittaisi Hietaniemen hautausmaan kohdalla Mechelininkadun ja arviolta 18,5 miljoonan euron hintaan säästäisi pyöräilijän aikaa 47 sekuntia ja tulosuunnasta riippuen matkaa 20 tai 60 metriä. Raatikainen pitää hanketta järjettömänä.

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”
Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman katsoo, että jatkossa Helsingissä tulee selvästi rajoittaa uutta sosiaalista asuntotuotantoa, koska tällä hetkellä Helsinkiin ei kohdistu luonnollista muuttopainetta, vaan väestönkasvu perustuu pitkälti sosiaaliturvaperäiseen maahanmuuttoon. - Innokkaalla kaavoitus- ja rakennuspolitiikallaan Helsinki vain syventää omia sosiaalisia ongelmiaan. Samalla Helsingin taloudellinen huoltosuhde heikkenee.

Make Europe Great Again – vanhan mantereen kansallismiellisten ja Donald Trumpin sukset osin ristissä
Euroopan kansallismieliset voimat seurasivat suurella mielihyvällä Donald Trumpin voittokulkua Yhdysvaltain presidentiksi. Viran alku on ollut sen verran tapahtumarikas, että rakkauteen on tullut samansuuntaisesta arvopohjasta huolimatta myös ryppyjä.

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue Keusote alentaa omaishoidon palkkioita tänä vuonna. Aluehallitus päätti leikkauksista tammikuun lopussa. Leikkauksilla tavoitellaan 400 000 euron säästöjä. Omaishoitajilta leikkaaminen on kuitenkin poliittinen päätös, sillä vaihtoehtoisesti Keusote olisi voinut luopua ryhmärahoista ja puolittaa kokouspalkkiot, jolloin omaishoitajien palkkioita ei olisi tarvinnut leikata vaan niitä olisi voitu jopa korottaa.

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”
Eilen eduskunnan täysistunnossa käsiteltiin Kokoomusnuorten, KD Nuorten ja Perussuomalaisen Nuorison laatimaa kansalaisaloitetta, joka vaatii Suomen yleisradioyhtiön eli Ylen laittamista kuriin. Aloite vaatii, että Yle osallistuu tiukempiin taloudellisiin sopeutustoimiin ja sen lakisääteiset tehtävät rajataan tarkemmin vastaamaan kansalaisten tahtoa ja yhteiskunnan tarpeita. Perussuomalaiset pohjalaiskansanedustajat Mauri Peltokangas ja Anne Rintamäki kannattavat aloitteen henkeä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää