

LEHTIKUVA
Turunen: Kuntien Kela-sakot kohtuuttomia
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen vaatii järjen käyttöä pitkäaikaistyöttömyyden hoitoon.
– Kunnat maksavat sakkoina maltaita tarpeettomasta tietosuojasta, joka estää niitä kohdistamasta työllisyystoimenpiteitä pitkäaikaistyöttömiin, Turunen valittelee.
Helsinki suurin maksaja
Kunnat joutuvat maksamaan pitkäaikaistyöttömistä Kelalle ns. kelasakkoa. Viime vuonna voimassa olleen lain mukaan kunnat joutuivat maksamaan Kelalle yhteensä 215 miljoonaa euroa. Sakko muodostui puolikkaasta pitkäaikaistyöttömien työmarkkinatuesta, jos 500 päivän työttömyysraja ylittyi.
– Maksulla pyritään aktivoimaan kuntia työllistämiseen. Tietoa henkilöistä, jotka lähestyvät aikarajaa, ei kuitenkaan ole käytettävissä. Nykyisen lain mukaan henkilötiedot voidaan antaa kunnalle ja TE-keskukselle vasta kun 500 päivän raja on täynnä.
– Esimerkiksi Helsingin kaupunki maksoi Kelalle työmarkkinatukimaksuja viime vuonna 26,4 miljoonaa euroa, Tampere liki 18 miljoonaa ja Turku 12,7 miljoonaa, Oulu 10 ja Vantaa 9,7 miljoona euroa. Maksu on merkittävä pienemmillekin kaupungeille. Esim. Mikkeli maksoi noin 2,5 miljoonaa, Savonlinna n. 1,5 miljoonaa ja Lappeenranta n. 3,5 miljoonaa, Turunen luettelee.
Sakot voivat kaksinkertaistua
Viime vuonna kunnat maksoivat sakkoa yleensä 500-800 euroa työtöntä kohti.
– Nämä sakot kerätään kunnilta eli siis jokaiselta kunnan veronmaksajalta. Tällaisia kuluja pitäisi pystyä pienentämään, Turunen sanoo
Tämän vuoden alusta tuli voimaan laki, joka pudottaa 500 päivän rajan 300 päivään, mutta tietosuojaan ei tullut muutosta. Kunnissa tehtyjen arvioiden mukaan rajan muutos voi jopa kaksinkertaistaa Kela-sakkojen summan.
– Kunnat eivät voi varautua aikarajan täyttymiseen, koska tietoa henkilöistä, jotka lähestyvät aikarajaa ei ole käytettävissä. Tietojen antamisen estää voimassa oleva työttömyysturvalaki.
– Tältä osin lakia on muutettava pikaisesti. Toivon, että hallitus ottaa lakialoitteestani kopin ja hoitaa tämän merkittävän kuntatalouteen vaikuttavan asian vielä tällä vaalikaudella. Asia pitää hoitaa myös inhimillisyydestä pitkäaikaistyöttömiä kohtaan, Turunen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.