Artikkeli kuva

Martti Kainulainen

Turunen: Ensimmäisen työntekijän palkkakulut voitava vähentää arvonlisäverotuksessa

21.02.2014 |13:09

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen esittää yrityksille ensimmäisen työntekijän palkkakulujen vähennysoikeutta arvonlisäverotuksessa. Turunen perustelee esitystään synkillä työttömyysluvuilla.

– Suomessa on 160 000 yksinyrittäjää. Uskon, että heistä suurin osa palkkaisi työntekijän, jos palkkakustannukset olisi mahdollista vähentää arvonlisäverosta. Julkinen talous saisi muina verotuottoina ja vähentyneinä sosiaalikuluina veromenetyksen reilusti takaisin, Turunen laskee ja jatkaa: Nyt, kun eduskunnassa pohditaan arvonlisäverottoman toiminnan alarajan nostoa, olisi se mielestäni tehtävä työllistämisen kautta.

Turunen arvioi, että vähennysoikeudella voitaisiin luoda maahan jopa yli 100 000 uutta pysyvää työpaikkaa.

– Toivon, että ehdotukseeni tartutaan hallituksen taholta ripeästi niin, että lainsäädäntö valmistuisi jo tällä vaalikaudella, Turunen vetoaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
3.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa

27.03.2025 |15:26

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää