
Turun Perussuomalaiset nimesi lisää kuntavaaliehdokkaita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt viisitoista ehdokasta lisää kevään 2025 kuntavaaleihin.
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt 23 ehdokasta lisää kevään kuntavaaleihin. Kuntavaaliehdokkaita on nimettynä huhtikuussa järjestettäviin vaaleihin nyt yhteensä 83.
– Ehdokasasettelumme etenee suunnitelmien mukaisesti, ja lista täydentyy viimeisillä nimillä lähipäivinä. Tulemme asettamaan täyden sadan ehdokkaan listan kevään kuntavaaleihin, toteaa Turun Perussuomalaiset ry:n puheenjohtaja Hannu Maja.
Tässä erässä nimetyt uudet ehdokkaat ovat:
Pekka Aho, eläkeläinen
Tommi Backholm, trukinkuljettaja
Karl Finneman, myyntineuvottelija
Kimmo Herrala, kiinteistönhoitaja
Miia Jokinen, siivooja, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Ilpo Kairaskorpi, raskaan kaluston kuljettaja, bussikuski
Ben Koskinen, eläkeläinen
Isto Lisko, freelancer
Jenni Louramo, keikkatyöntekijä, keittiötyöntekijä
Tiia Marttila, merkonomi
Rami Mattila, autonkuljettaja, maanrakennuskoneenkuljettaja
Erja Mäenpää, terveystieteiden maisteri, eläkeläinen
Jarno Mäkilaine, kokki, koulutettu mielenterveys- ja päihdeasiantuntija
Tapio Nurmi, opiskelija
Matti Pietilä, invataksin- ja linja-autonkuljettaja
Sami Saarela, lähihoitaja, merkonomi
Jere Salminen, hankintavastaava
Marko Salonen, leipomotyöntekijä
Jan Sundberg, rahoitusjohtaja
Hemmo Vainio, kuorma-autonkuljettaja
Kimmo Vainionpää, automaatioteknikko
Jouni Valtonen, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Oivi Viljasalo, myyjä, tekstiilihuoltaja
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt viisitoista ehdokasta lisää kevään 2025 kuntavaaleihin.
Perussuomalainen Helsinki ilmoitti helmikuun 14. päivänä 19 uuden ehdokkaan nimeämisestä.
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentä uutta kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentäviisi ensimmäistä perussuomalaista ehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.
Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.
Viikon suosituimmat
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.
Lue lisää
Lue lisää