Turkin viranomaiset: 75 000 ihmistä odottaa Eurooppaan pääsyä Kreikan ja Bulgarian vastaisilla rajoilla

01.03.2020 |23:04

Turkin luoteiseen rajamaakuntaan Edirneen on maan sisäministeriön ilmoituksen mukaan saapunut sunnuntaina puoleenpäivään mennessä lähes 50 000 uutta Syyrian pakolaista ja laitonta siirtolaista.

Turkkilaisen Hurriyet-verkkomedian mukaan pakolaisjoukot kohtasivat ”kreikkalaispoliisien intervention”. Väkijoukko oli lähtenyt liikkeelle pääosin Istanbulista, joka herättää epäilyksiä siitä, että kyyti rajalle on jonkun muun kuin pakolaisten itsensä järjestämä.

Pakolaiset kahden tulen välissä

Tuhansia ihmisiä on – edelleen Hurriyet-median mukaan – loukussa Pazarkulen raja-asemalla Turkin ja Kreikan välissä. Poliisi on ampunut ilmaan ja käyttänyt kyynelkaasua saadakseen väkijoukot perääntymään takaisin Turkin puolelle.

Turkin sisäministeri Süleyman Soylu ilmoitti sunnuntaina Twitterissä, että maan luoteisosassa sijaitsevan Edirnen maakuntaan on saapunut klo 11.00 mennessä 47 113 turvapaikanhakijaa tai laitonta siirtolaista. Sisäministerin ilmoituksen mukaan Kreikan ja Bulgarian rajoilla odottaa jo 75 000 ihmistä Eurooppaan pääsyä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää