

LEHTIKUVA
Tunteet kuumenevat Kanarialla siirtolaisvyöryn vuoksi – sosialistihallitus ei halua luoda vetovoimatekijää
Tunnelmat Espanjan Kanariansaarilla ovat kiihtyneet kasvaneen siirtolaisvyöryn vuoksi. Paikallishallinto syyttää maan hallitusta avun niukkuudesta. Hallitus ei halua kuitenkaan kuljettaa siirtolaisia mantereelle, koska se pelkää luovansa vetovoimatekijän siirtolaisille, kirjoittaa espanjalaislehti El País.
Vuoden alusta lokakuun puoliväliin mennessä Kanarialle oli saapunut noin 8 000 siirtolaista. Siirtolaismäärä on sen jälkeen kaksinkertaistunut viimeisen 30 vuorokauden aikana.
Tunteet kuumenevat
Saarilla on järjestetty lehden mukaan useita mielenosoituksia, joissa on käytetty kovaa retoriikkaa. Paikalliset asukkaat ovat nimittäneet siirtolaisia muun muassa “loisiksi” ja “tunkeutujiksi”.
Kanarialla siirtolaisten vastaanottokapasiteetti on jäänyt tulijamäärän jalkoihin. Paikallisia asukkaita hiertävät myös laittomasti maahan tulleiden ylläpitokulut. Koronapandemian vuoksi Kanarialle tärkeät turismitulot ovat jääneet vähäisiksi.
– Minulla ei ole mitään maahanmuuttajia vastaan, mutta jos meille ei ole omillekaan riittävästi jaettavaksi, niin miten voisi olla heille? työttömäksi jäänyt Verónica kertoo El Paísille.
Keskushallinto pelkää vetovoimatekijää
Espanjan maahanmuuttoministeri José Luis Escrivá on ehdottanut siirtolaisten kuljettamista mantereelle. Hallituksen muita ministereitä ajatus ei ilahduta. Maan sosialistihallitus pelkää kuljetusten vain lisäävän siirtolaismääriä.
Hallitus toivoo, että viilenevät talvikelit kutistavat saapuvien määrää. Maan hallitus haluaisi palauttaa siirtolaisia lähtömaihinsa. Pandemian vuoksi palautukset ovat jääneet vähiin. Siirtolaisia on suunniteltu majoitettavaksi leireille Espanjan asevoimien tiloihin odottamaan palautuksia.
Koronapandemia on myös vaikuttanut siirtolaismäärään toisella tapaa: Länsi-Afrikan maissa pandemia on vienyt viranomaisten resursseja, mikä on pois laittoman siirtolaisuuden torjunnasta. Espanja yrittää paikata resurssivajeita lisärahoituksella.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruuhkaisa viikonloppu Kanariansaarilla – yli 1 600 siirtolaista saapui veneineen Afrikasta

Suomalaisten koettelemukset Kanariansaarilla – asunnot menivät alta ja kotimatkat ovat kortilla

Farage: Ranskan laivasto saattaa laittomien tulijoiden veneitä Britanniaan

Lesboksen turvapaikanhakijat kertovat vihaavansa Eurooppaa, mutta he haluavat silti Saksaan – “sytytimme koko leirin tuleen näyttääkseemme halveksuntamme”

PS:ltä kyselytunnilla pitkä lista toimenpiteitä laittoman siirtolaisuuden ehkäisemiseksi – hallitukselta ei vastakaikua

Kreikassa pelätään uutta laittomien tulijoiden tulvaa – tällä kertaa mereltä ja koronan kera
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää