

Saksan vastaanottokeskuksissa sattuu ja tapahtuu. Viime viikolla turvapaikanhakijat mellakoivat Halberstadtin vastaanottokeskuksessa. / LEHTIKUVA
Tulipalo vastaanottokeskuksessa – 43 poliisia koronakaranteeniin sylkemisen takia
Koronakaranteeni saa turvapaikanhakijoiden hermot kiristymään Saksassa, jopa siinä määrin, että he sylkevät palohälytyksen takia vastaanottokeskukseen tulleiden poliisien päälle. Berliinissä 43 poliisia joutui itsekin koronakaranteeniin mentyään suorittamaan tehtävää koronakaranteenissa olevassa vastaanottokeskuksessa.
Maanantai-iltana Berliinin Biesdorfin kaupunginosassa sijaitsevassa vastaanottokeskuksesta syttyi tulipalo, kertoo paikallinen BZ-lehti. Koska keskuksen 288 asukasta ovat koronakaranteenissa tartuntaepäilyjen takia, paikalle lähetettiin myös useita kymmeniä poliiseja tukemaan palomiehiä ja varmistamaan, että karanteenissa olevat henkilöt eivät pääse kosketuksiin muiden ihmisten kanssa.
Samassa vastaanottokeskuksessa oli jo viime viikolla tapahtunut aiempi tulipalo, jossa vessan käsipyyheteline oli sytytetty tuleen. Tuolloinkin paikalle tarvittiin poliisipartioita varmistamaan pelastuslaitoksen henkilökunnan työrauha.
Tulipalo sammui mutta rähinä alkoi
Maanantai-iltana syttynyt palo saatiin nopeasti sammutettua, mutta koska vastaanottokeskuksen tiloissa oli paljon savua, asukkaat päätettiin evakuoida rakennuksen pihalle tilanteen selvittämiseksi. Tässä vaiheessa asukkaat yrittivät käydä evakuointia suorittavan vartijan kimppuun.
Rähinöinti jatkui pihalla, jossa poliisi keräsi asukkaat yhteen joukkoon. Turvapaikanhakijat olivat tässä vaiheessa vastustaneet poliiseja tönimällä ja sylkemällä poliisien päälle.
Poliisit karanteeniin päällesylkemisen takia
Vaikka poliiseilla oli ollut tilanteessa hengityssuojaimet kasvoillaan, koronatartunta oli silti mahdollinen. Lääkäri määräsi kaikkiaan 43 poliisimiestä varmuuden vuoksi kotikaranteeniin odottamaan koronatestin tulosta.
Tahallinen syljeskely aiheutti siis melkoisen loven Berliinin poliisin resursseihin. Onneksi tilanne korjaantui pian, sillä tiistai-iltana Berliinin poliisi twiittasi, että poliisit on vapautettu karanteenista sen jälkeen, kun syljeskelijälle tehty koronatesti näytti negatiivista.
Koronaviruksen vuoksi määrätyt karanteenit ovat kiristäneet hermoja muissakin Saksan vastaanottokeskuksissa ja aiheuttaneet mellakointeja ja protesteja, kuten Suomen Uutiset aiemmin kertoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.