Artikkeli kuva

Hamas nöyryyttää panttivankeja gazalaisten edessä ennen kuin se luovuttaa heidät Punaisen Ristin huomaan. / LEHTIKUVA

Trump antoi Hamasille viimeisen varoituksen: “Vapauttakaa kaikki panttivangit nyt”

06.03.2025 |16:54

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapasi hengissä selvinneitä Hamasin panttivankeja Valkoisessa talossa. Tapaamisen jälkeen Trump kirjoitti The Truth Social -mediassa, että Yhdysvallat antaa Israelille kaiken tarvittavan tuen “työn loppuunsaattamiseksi”, mikäli Hamas ei vapauta välittömästi kaikkia panttivankeja.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump tapasi keskiviikkona 5.3. Gazasta hengissä selvinneitä panttivankeja. Valkoisessa talossa vierailivat Iair Horn, Omer Shem Tov, Eli Sharabi, Keith Siegel, Aviva Siegel, Naama Levy, Doron Steinbrecher ja Noa Argamani.

Hamas vaatii pankkivangeilta kiitollisuutta

Trump kuunteli esimerkiksi kidutetun Eli Sharabin selviytymistarinan.

Eli Sharabi vapautui muutama viikko sitten nälkiintyneenä Gazasta. Hänen fyysistä kuntoaan ja ulkomuotoaan Hamasin häpäisyseremoniassa kommentoitiin toisen maailmansodan aikaiselta keskistysleiriltä selvinneen kaltaiseksi.

Hamas pakotti Sharabin kertomaan lavalla gazalaisten edessä, että hän kiitollinen Hamasille, koska saa vihdoin nähdä vaimonsa ja tyttärensä. Sharab ei tiennyt, että terroristit olivat teloittaneet heidät lokakuun 7. päivän iskussa tilanteessa, jossa Sharab kaapattiin Gazaan.

Punainen Risti katseli häpäisyseremoniaa vierestä

Hamasin terroristit nauroivat, ja Punaisen Ristin henkilökunta katsoi vierestä.

Hamasin riutuneiden panttivankien häpäisyseremoniaa oli kerääntynyt seuraamaan myös runsas määrä siviilejä. Hamasille hurrasivat myös lapset ja naiset. He myös esiintyivät lukuisissa videoissa ja kuvissa yhdessä naamioituneiden terroristien kanssa.

France 24 uutisoi myös naisesta, joka kantoi kukkakoria kuuden palestiinalaisten kansallispukuun pukeutuneen tytön kanssa. He levittivät kukan terälehtiä Hamasin terroristien ja panttivankeja katsomaan tulleiden siviilien päälle.

”Tehkää viisas päätös”

Trump viestitti panttivankien tapaamisen jälkeen The Truth Social -mediassa Hamasille, että sen on vapautettava kaikki panttivangit välittömästi.

Hän kirjoitti:

– “Shalom Hamas” tarkoittaa hei ja näkemiin – voitte valita. Vapauttakaa kaikki panttivangit nyt eikä myöhemmin ja palauttakaa välittömästi kaikki murhaamienne ihmisten ruumiit, tai muuten on loppu käsillä.

– Vain sairaat ja kieroutuneet ihmiset säilyttävät ruumiita, ja te olette sairaita ja kieroutuneita! Lähetän Israelille kaiken avun, mitä se tarvitsee työn loppuun saattamiseksi, eikä yksikään Hamasin jäsen ei ole turvassa, jos ette tee niin kuin sanon.

Trump kertoo tapaamisestaan vapautettujen panttivankien kanssa ja sanoo antavansa Hamasille viimeisen varoituksen.

– Teidän on nyt aika lähteä Gazasta, kun siihen on vielä mahdollisuus. Sanon myös Gazan kansalle: Kaunis tulevaisuus odottaa, mutta sitä ei ole, jos pidätte panttivankeja. Jos teette niin, olette kuolleita. Tehkää viisas päätös.

Neuvotteluja suoraan Hamasin kanssa

Valkoinen talo kertoi, että Yhdysvaltain viranomaiset ovat käyneet “neuvotteluja ja keskusteluja” Hamasin edustajien kanssa.

Kyseessä on ensimmäinen tiedossa oleva suora yhteys Yhdysvaltojen ja Hamasin välillä sen jälkeen, kun ulkoministeriö nimesi ryhmän ulkomaiseksi terroristijärjestöksi vuonna 1997.

Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt kieltäytyi antamasta yksityiskohtia neuvottelujen sisällöstä, mutta sanoi, että Trump on valtuuttanut lähettiläänsä “puhumaan kenelle tahansa”.

Egyptiläiset ja qatarilaiset tahot ovat toimineet aiemmin välittäjinä Hamasin ja Yhdysvaltojen välillä.

Yhdysvaltojen ja Hamasin välisistä keskusteluista raportoi ensimmäisenä Axios.

Heli-Maria Wiik


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
Suomen uutiset logo

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan

28.01.2025 |08:49
Suomen uutiset logo

Panttivankien vapautuksesta mauton spektaakkeli – terroristijärjestö Hamas antoi helvetistä palanneille karamelleja sekä diplomin

23.01.2025 |08:34

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
2.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
7.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää