Artikkeli kuva

Tossavainen: Rinteen budjetti kuin housuihin laskeminen pakkasella!

08.08.2014 |09:17

SDP:n kansanedustaja Jukka Kärnä kiittelee valtiovarainministeri Antti Rinteen (sd.) budjettiesitystä kasvupanoksista ja ostovoiman vahvistamisesta. Kärnän mukaan paketilla on merkittävä työllisyysvaikutus koko maan kannalta.

“Valtiovarainministerin ehdotus budjetiksi sisältää uusia panostuksia liikenneinfrastruktuuriin, joiden määrärahavaikutus on 88 miljoonaa euroa vuonna 2015. Kotimaista kysyntää vahvistetaan pieni- ja keskituloisten ansiotuloverotuksen inflaatiotarkistuksilla”, Kärnä vakuuttaa Demari-lehdessä.

Lievästi sanottuna hymyilytti ja samalla närkästytti tekstiä lukiessani. Tosiasia on, että harvoin näkee yhtä “pehmeää” tekstiä. Todellisuus on siis täysin toinen.

Ensinnäkin inflaatiotarkistukset ovat ns. normaali, vuosittain toistuva toimenpide.

Toisekseen hallitus ensin leikkasi liikennerahoja 100 miljoonaa euroa. Nyt leikkauksesta palautettiin 88 miljoonaa. Näin ollen lopputulema on miinusmerkkinen 12 miljoonaa euroa.

Jo aiemmin hallitus päätti panostaa muihinkin tie- ja ratahankkeisiin. Ne työllistävät jonkin aikaa, mutta töiden valmistuttua työnaikaiset työpaikat häviävät. Selkosuomella sanottuna se on samankaltainen temppu kuin pakkasella housuihin laskeminen. Vähän aikaa lämmittää, mutta sitten koittaa ankea arki.

Mielestäni yksi pahimmista työpakkojen synnyn esteistä on yritysten rahoitus. Pankit ja muut rahoittajat ovat kiristäneet ehtojaan, ja siksi moni hanke polkee paikallaan tai yritys taantuu tai jopa kaatuu. Nyt tarvittaisiin nykyistä huomattavasti enemmän riskirahoitusta. Samalla saataisiin työpaikkoja, jotka ovat laadultaan pitkäaikaisia.

Toki tästä yhteiskunnasta löytyy muitakin kohteita, joihin panostamalla saadaan yhteiskunnan kokonaisedun kannalta valtiovarainministeriön budjettiesitystä parempi lopputulema.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
6.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
7.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34
9.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
10.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää