Artikkeli kuva

HEIKKI SAUKKOMAA

Tossavainen: Kuntauudistus olisi merkinnyt palvelujen ja lähidemokratian alasajoa

11.04.2014 |20:54

Hallituksen vaalikauden suurin hanke, kunta- ja soteuudistus on kokenut lähes täydellisen tyrmäyksen.

Ensin hallitus yritti runnata soteuudistusta kolmen vuoden ajan pääsemättä juuri alkua pidemmälle. Sen jälkeen hallitus nöyrtyi, ja opposition tuella päästiin sopimukseen soteuudistuksen raameista. Ja on huomattava, että lopputulos on täysin päinvastainen kuin mitä hallitus omissa piireissään yritti.

Toki pitää muistaa, että nyt on vasta sovittu raameista. 90 % työstä, eli periaateratkaisun soveltaminen käytäntöön on vielä täysin auki. Hallitus aikoi soteuudistukseen kytkettynä lakkauttaa suurimman osan kunnista. Toteutuessaan hanke olisi tietänyt palvelujen ja lähidemokratian alasajoa.

Siltäkin osin on tultu tien päähän, sillä nyt hallituspuolueet sopivat, että kuntien pakkoliitokset mahdollistavaa lakiesitystä ei tuoda eduskunnan käsittelyyn.

Kunnissa tehdään vielä pakollisia selvittelyjä kuntaliitoksista. Ne ovat vain turhaa ajanhukkaa, sillä lähes kaikki kunnat ovat siinä mukana muodollisesti, koska on pakko niin tehdä.

Hallituksen aikaansaannokset ovat jääneet kaiken kaikkiaan lähes olemattomiksi. Ja taival tästä eteenpäin näyttää vähintään yhtä vaikealta. Ei siis ihme, että ministeri toisensa perään katselee vihreämpää oksaa.

Kataisen-Urpilainen hallitus jää historiaan yhtenä epäonnistuneimmista.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää