Tom Packalén tukee Malmin lentoaseman säilyttämistä ilmailukäytössä

30.03.2016 |18:25

Kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Tom Packalén tukee Malmin lentoaseman säilyttämistä ilmailukäytössä. Aloite Malmin lentoaseman säilyttämisestä ilmailukäytössä tulee tänään käsittelyyn Helsingin kaupunginvaltuustossa.

Malmin lentokentän muuttaminen asumiskäyttöön ei Packalénin ratkaise Helsingin asuntopulaa. Säilyttämisen puolesta puhuu lisäksi se, että siviili-ilmailun merkitys eri maiden talouksille on kasvanut jatkuvasti EU-alueella.

– Tuhoamalla Suomen perinteisimmän ja perinteitä täynnä olevan lentoaseman tuhotaan samalla myös koko nykyisen kaltainen siviili-ilmailun taso Suomessa.

– Päättäjien pitää kantaa vastuuta ja nähdä Malmin lentokentän ilmailukäytössä säilyttämisen merkitys myös tuleville sukupolville, erityisesti tuleville helsinkiläisille, Packalén perustelee.

Yli 13 000 helsinkiläistä on allekirjoittanut kuntalaisaloitteen, jossa vaaditaan Malmin lentokentän säilyttämistä.

Kaupunginvaltuusto käsittelee asiaa kokouksessaan parhaillaan. Kokousta voi seurata Helsinki-kanavalla.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

10.
Suomen uutiset logo

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä

28.04.2025 |12:59

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää